Choć przez lata wypowiadano się na ich temat dość lekceważąco, trudno nie zauważyć tego, że tapety wracają do łask. Moda na nie uświadamia nam zresztą, jak bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Być może więc warto zapomnieć o dawnych uprzedzeniach i zaprosić je do naszego domu lub mieszkania? Jednym z pomieszczeń, w których będą wyglądać fantastycznie z pewnością okaże się sypialnia.

Tapeta w nowoczesnym wnętrzu

Tapety do sypialni

Choć tapety do sypialni przeważnie kojarzą się nam z klasycznymi aranżacjami, mamy coraz więcej dowodów na to, że także w nowoczesnej przestrzeni będą wyglądać znakomicie. Sprawdzają się tu zwłaszcza rozwiązania wzorzyste, w stonowanym pomieszczeniu mogą bowiem pełnić funkcję ozdobną nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności. Innym ciekawym rozwiązaniem są tapety bazujące na tym samym kolorze, ale jednocześnie stanowiące wariacje na jego temat poprzez zastosowanie różnych odcieni. Nie są one aż tak dominujące, jak tapety wzorzyste, prezentują jednak na tyle oryginalne podejście do kolorystyki sypialnianej, że bez trudu skupiają i utrzymują na sobie wzrok. Jeszcze inną propozycją są tapety do sypialni w ciemnych, uspokajających barwach. Dają one pomieszczeniu wrażenie głębi, a jednocześnie przypominają o tym, że w tym konkretnym pokoju najważniejsze jest wyciszenie się zrelaksowanie i zapomnienie o codziennych wyzwaniach.

Jak wyeksponować sypialnianą tapetę?

Wybór odpowiedniej tapety do sypialni w dużej mierze jest uzależniony od tego, jaki ma być cel jej pojawienia się w tym otoczeniu. Skoro więc oczekujemy, że będzie ona pełnić przede wszystkim funkcję ozdobną, musimy zastanowić się nad tym, jak ją wyeksponować. Tu wiele zależy od ułożenia innych mebli, w tym zwłaszcza łóżka stanowiącego zwykle centralny punkt tego pokoju. Gdy więc jest ono ustawione szczytem do ściany, to właśnie na niej tapeta będzie prezentować się najlepiej. Co ważne, wcale nie musi ona dominować w przestrzeni, aby przyciągać wzrok. Może przykrywać zaledwie fragment ściany zachwycając swoim wzornictwem i kolorystyką.

A może fototapeta?

Dzięki powrotowi do łask, tapety do sypialni mogły zagościć w tym pomieszczeniu także w całkiem nowym wydaniu jako fototapety określane czasem mianem tapet fotograficznych. Oryginalne wykorzystanie druku wieloformatowego pozwala na umieszczanie na fototapetach, pejzaży, motywów roślinnych i zwierzęcych, martwej natury, a nawet osobistych zdjęć. Jest to więc znakomity sposób nie tylko na upiększenie sypialni, ale i na jej spersonalizowanie.