Kompletując szkolną wyprawkę dla dziecka należy pamiętać o wielu różnych szczegółach, drobiazgach i elementach. Plecaki szkolne, zeszyty, długopisy i podręczniki są co roku na liście zakupowej każdego rodzica przed rozpoczęciem roku szkolnego. Każdy z nich poza oczywistą funkcją powinien być również zgodny z upodobaniami dzieci. Zeszyty mogą mieć ulubiony bajkowy motyw a podręczniki owijacze w ulubionym kolorze.

Jaki plecak wybrać?

plecaki szkolneNiewątpliwie najważniejszym elementem każdej wyprawki z punktu widzenia estetyki i upodobań ucznia jest jednak tornister szkolny. Warto przeznaczyć na jego wybór trochę więcej czasu oraz trochę więcej pieniędzy, gdyż bardzo możliwe że będzie służył nie tylko przez jeden rok a jest to pierwszy element, który dostrzega się u innych. Może on również wiele powiedzieć o stylu, wieku a nawet charakterze jego posiadacza. Plecak szkolny to nieodłączna część stroju ucznia. Jest jedynym elementem wyprawki, który zabiera się ze sobą do szkoły codziennie. Trzeba więc wybrać taki, aby był na tyle uniwersalny, żeby pasował do różnych strojów i nie znudził się po pierwszym miesiącu. Nie mniej ważny jest też jego kształt, wielkość, wypełnienie na plecach oraz materiał z którego jest uszyty. Plecaki szkolne muszą pomieścić i utrzymać przez 10 miesięcy kilogramy książek, teczek oraz strojów sportowych. Nie mogą być zatem za małe, bo nie zmieszczą formatu A4, nie mogą być też za duże, bo będą nieporęczne a dla młodszych uczniów będą zwyczajnie zbyt przytłaczające. Wracając do materiału dobrze jest wybrać nieprzemakalny. Trzeba bowiem pamiętać, że plecak nosi się nie tylko we wrześniu, ale też w deszczowym listopadzie i śnieżnym styczniu. Wzmocnienie na plecach kiedyś wykonywane z tektury dzisiaj jest usztywnione specjalnymi piankami i wypełniaczami dopasowującymi się do kształtu kręgosłupa a jednocześnie wspomagającymi jego pracę przy noszeniu wielokilogramowego obciążenia.

Plecak szkolny nie tylko do szkoły

Plecaki szkolne to nie tylko wyposażenie szkolne. Wbrew swojej nazwie są przecież wykorzystywane często do innych rzeczy niż noszenie książek. Najczęstszym ich innym zastosowaniem jest transport drobiazgów podczas wycieczek. Wychodząc na długi spacer do lasu, bądź wyjeżdżając w góry nie zabiera się ze sobą torebeczki na ramię a właśnie poręczny i wygodny plecak, który oprócz waloru technicznego pomieści wszystkie niezbędne rzeczy. Warto zatem pamiętać przy wyborze tornistra do szkoły, że funkcjonalność oraz estetyka to równorzędne wartości.