Budując nowy lub podejmując się remontu starego domu, jedną z kluczowych decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór systemu grzewczego. System powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, charakterystyki technicznej budynku, w którym chcesz go zainstalować, przede wszystkim do poziomu jego izolacji termicznej, a także do Twoich możliwości finansowych. Korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy, takiej jak AquaTeam – instalator systemów grzewczych, wentylacyjnych i sanitarnych ze Szczecina, masz możliwość zapoznania się z zaletami i wadami kliku różnych rozwiązań i wyboru jednego z nich.

Rodzaje instalacji, na jakie możesz się zdecydować

AquaTeam

Wbrew pozorom, klasyczne instalacje grzewcze tworzone na bazie kotłów na paliwa stałe, na węgiel, drewno lub pelet, wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców. Oczywiście mowa w tym przypadku o nowoczesnych kotłach, które są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego i które gwarantują większy komfort obsługi – są w części zautomatyzowane. Tego typu rozwiązania sprawdzą się głównie w starych domach, których w Szczecinie nie brakuje i często wdrażane są przez wspomnianą już wcześniej firmę AquaTeam, jako rozwiązania najbardziej ekonomiczne i wydajne, zwłaszcza w gorzej ocieplonych budynkach mieszkalnych. Jeśli szukasz rozwiązań bardziej ekologicznych, możesz zdecydować się na wybór instalacji grzewczej w oparciu o kocioł gazowy lub postawić na elektryczne ogrzewanie domu. Ten ostatni rodzaj systemu grzewczego powszechnie uważa się za najbardziej ekologiczny, czysty i estetyczny. Jego wadą jest jednak koszt ogrzewania – znacznie wyższy w stosunku do innych systemów grzewczych. Ogrzewanie elektryczne polecane jest przede wszystkim w nowych, dobrze zaizolowanych termicznie budynkach i jeśli budujesz nowy dom w Szczecinie i zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy AquaTeam, taki system ogrzewania będzie zapewne jedną z propozycji, jakie ta firma Ci przedstawi. Jeśli uważasz, że ogrzewanie elektryczne jest dla Ciebie zbyt drogie, możesz zdecydować się na wariant mieszany, czyli połączenie ogrzewania elektrycznego z systemem klasycznym, bazującym na przykład na kotle opalany gazem.

O czym pamiętać, wybierając instalację grzewczą?

Pamiętaj, że wybór instalacji grzewczej to nie tylko cena ogrzewania domu. To także wygoda obsługi instalacji, jej niezawodność i trwałość. Nowoczesne instalacje elektryczne są w zasadzie bezobsługowe i niezwykle trwałe. Tradycyjne kotły na paliwa stałe dość szybko się zużywają, poza tym dochodzi kwestia ich obsługi i dużych ilości zanieczyszczeń, jakie emitują spalane w nich paliwa stałe – węgiel, koks czy pelet.