Alergie to problem, który zatacza coraz szersze kręgi. Coraz młodsze dzieci wykazują objawy uczulenia na różne alergeny. Nie zmienia to faktu, że prawie każdy przedszkolak chciałby mieć w domu jakieś zwierzątko — ma to sporo plusów: począwszy od nauki odpowiedzialności za żywe stworzenie, a skończywszy na radosnych zabawach każdego dnia. Skoro tak, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki pupil może zamieszkać w jednym domu z alergikiem?

Gady, ryby i inne akwariowe stworzenia

Ryby w akwariumDla dzieci w różnym wieku świetnym pomysłem będzie zakup zwierzątka, które zamieszka w akwarium. Wbrew pozorom żółwie czy rybki wcale nie są nudne — dzieciaki potrafią godzinami obserwować życie, które toczy się pod wodą. Przyglądanie się krabowi, który pieczołowicie układa sobie kryjówkę z kamyczków czy rybkom w porze karmienia może być naprawdę świetną rozrywką dla małych i dużych. Nie zapominajmy też o żółwiach, które chętnie będą zwiedzać teren naszego mieszkania i skubać świeżą trawę na ogródku. Warto podpytać potomka, jakie są jego preferencje, bo może wcale nie marzy o piesku czy kotku, a o gadzie właśnie.

Gryzonie i ptaki

Choć gryzonie i ptaki uczulają stosunkowo rzadko, warto sprawdzić przed zakupem, czy na pewno któryś z domowników nie reaguje alergią na kontakt z tymi zwierzątkami. Należy także wziąć pod uwagę, że choć te stworzenia same w sobie nie powinny uczulać, to może się zdarzyć, że podłoże klatki czy karma wywołają niepożądane reakcje. Takie rzeczy trzeba zbadać wcześniej, żeby nie narażać na stres zwierzęcia, któremu będziemy musieli w krótkim czasie poszukać nowego domu.

Psy i koty

Chociaż pierwsze nasze skojarzenie z alergią na sierść zwierząt to zazwyczaj pies lub kot właśnie, istnieją różne rasy, których okrywa włosowa jest hipoalergiczna, a co za tym idzie, osoby z alergią mogą bezpiecznie przebywać w ich towarzystwie. Polecane rasy psów dla alergików to między innymi jamnik, pudel czy też yorkshire terrier. Jeśli chodzi o koty, to nie tylko rasy bez sierści, takie jak Devon Rex, będą odpowiednie, chociaż oczywiście jest to świetny wybór. Dobrze tolerowane są również popularne w ostatnich latach Ragdolle, które poza delikatną półdługą sierścią posiadają też cudowny charakter. To koty bardzo łagodne i spokojne, które przywiązują się do człowieka w podobnym stopniu jak psy.

Jak widać, alergicy, którzy chcą przygarnąć jakiegoś pupila, nie są skazani tylko na rybki. Najważniejsze jest, byśmy wykazali się odpowiedzialnością i dokładnie sprawdzili, czy stworzenie, którym chcemy się zaopiekować, nie wywoła żadnych niepożądanych reakcji u żadnego z domowników.