Farbowanie włosów jest jedną z najbardziej popularnych czynności związanych z ich kosmetyką. Niestety, w wielu przypadkach nawet używanie nowoczesnych farb sprawia, że włosy wyglądają po kilku zabiegach nieestetycznie i są zniszczone. Z tego powodu niezbędne jest dla ich zdrowia stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych; na ich czele stoi maska do włosów farbowanych.

farbowanie włosów w domuNa wstępie warto wspomnieć, że wszystkie włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która obejmuje zabiegi dostosowane do ich rodzaju. Jednocześnie istotne jest to, że włosy farbowane są szczególnie narażone na zniszczenie związane z działaniem chemii, która umożliwia zmianę koloru włosów. Z tego powodu stosowanie masek do włosów farbowanych będzie nie tylko poprawiać kondycję włosów, ale również pozytywnie wpływać na utrzymanie na nich koloru.

Jak działa farbowanie?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że farbowanie włosów nie polega po prostu na zmianie ich koloru tak jak przemalowanie jakiejkolwiek innej powierzchni. Obejmuje to przede wszystkim zabieg rozchylenia łusek na każdym włosie, aby pigmenty miały szanse dotrzeć do wnętrza i zmienić barwę. Za rozchylenie łuski odpowiedzialny jest przede wszystkim amoniak albo jego odpowiednik w farbach nowszych generacji. Teoretycznie składnik ten natychmiast znika z włosów poprzez parowanie, jednakże jakaś jego część może utrzymać się dłużej. To wszystko sprawia, że po zabiegu farbowania jednorazowa pielęgnacja nawilżająca zamknie łuskę, ale ta może się rozchylić ponownie, gdy kosmetyki przestaną działać albo włosy będą stylizowane. Z tego powodu maska do włosów farbowanych powinna być zdecydowanie stosowana w regularnych odstępach czasu.

Jak wybrać i używać?

Przede wszystkim warto zakupić całą serię kosmetyków do włosów farbowanych; dobrze jest jednak też oszczędzić sobie kosmetyków 2w1, bo ich działanie jest słabsze. Maski do włosów farbowanych działają mocniej aniżeli np. odżywki, dlatego można je stosować raz w tygodniu jako uzupełnienie pielęgnacji albo częściej, jeśli włosy są bardzo suche i zniszczone. Co ważne, maska do włosów farbowanych powinna być przede wszystkim nakładana od połowy długości włosów aż po ich końce, bo to one są najbardziej narażone na zniszczenie. Dla wzmocnienia efektu można dodatkowo zastosować np. delikatne ogrzanie włosów w formie ciepłego ręcznika na głowie.