Spawarka inwertorowa to stosunkowo nowy i innowacyjny rodzaj spawarki, który ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi spawarkami, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Spawarki inwertorowe wykorzystują zaawansowaną technologię opartą na krzemie w przeciwieństwie do ciężkich transformatorów miedzi i aluminium oraz prostownikami, widzianymi w tradycyjnych spawarkach. Nie można zaprzeczyć, że kiedy spawarki inwertorowe zostały po raz pierwszy wprowadzone, pojawiło się kilka pomniejszych z nimi problemów, jak to z każdą nową technologią. Od tego czasu technologia inwertorowa stała się jednak niezawodna, opłacalna i ma swoje niezaprzeczalne zalety.

Zalety

Zaletą spawarki inwertorowej jest jej niewielka, kompaktowa i przenośna konstrukcja, którą można przenosić jak lekką teczkę. Falowniki wykorzystują znacznie mniejsze transformatory, a więc są eleganckie, bardziej kompaktowe, lekkie i przenośne. Jest to uderzający kontrast dla konwencjonalnej spawarki, która jest zazwyczaj nieporęczna i nie mieści się w wąskich przestrzeniach. Poza tym zużywają mniej energii i mogą pracować na normalnym prądzie domowym. Niższe zużycie energii oznacza, że ​​spawarka inwertorowa może być podłączona do dowolnego normalnego gniazda ściennego 110v z prądem domowym zamiast wysokiego, budowlanego napięcia. Niższe zużycie energii oznacza rzecz jasna oszczędności w całkowitych kosztach energii.  Ponieważ moc wyjściowa falowników jest regulowana elektronicznie, możliwe jest więc precyzyjne dostrojenie ich do konkretnych potrzeb. Na przykład w odniesieniu do spawarek MIG czasami ustawienie na 2 może oznaczać niewystarczającą moc, a ustawienie na 3 może być nadmierne. Tutaj pomaga spawacz inwertorowy.

Łyżka dziegciu

Oczywiście nie oznacza to, że spawarka inwertorowa jest idealnym urządzeniem do wszystkich rodzajów potrzeb spawalniczych. Fakt, że spawarka inwerterowa jest w stanie działać na niższym prądzie napięciowym, wynika z zaawansowanych technologicznie komponentów elektronicznych. Istnieje argument, że spawarki inwerterowe są względnie delikatne, a zatem podatne na częstsze awarie. Z drugiej strony, konwencjonalna spawarka ma znacznie prostszą i stabilniejszą konstrukcję i na dłuższą metę będzie znacznie bardziej niezawodna. Można powiedzieć, bez obawy o sprzeczności, że tradycyjne spawarki będą tańszą inwestycją długoterminową. Jeśli rozmiar, wygląd i waga nie stanowią dużego problemu, prawdopodobnie najlepszym wyborem jest konwencjonalny spawarka. Ale, z całą uczciwością, jeśli budżet na to pozwoli i potrzeby są takie jak mobilność sprzętu i niska prądożerność, to spawarka inwertorowa jest dobrą inwestycją.