Dekoracyjne kartki i okolicznościowe zaproszenia wymagają eleganckiej oprawy, a w tej roli najlepiej sprawdzają się klasyczne koperty. Oczywiście, jeśli wręczamy ozdobne zaproszenie na ślub, chrzciny czy komunię, jego opakowanie również powinno mieć dekoracyjny charakter. W niektórych sklepach papierniczych znajdziesz gotowe koperty ozdobne, najczęściej wykonane z kolorowego papieru wysokiej jakości, niekiedy z dekoracyjnymi tłoczeniami lub efektownymi grafikami umieszczonymi na swojej powierzchni. Co warte podkreślenia, taką ozdobną kopertę można wykonać również samodzielnie. Jak to zrobić?

Koperta gotowa czy przygotowana na wymiar?

koperta ozdobnaJeśli zależy Ci na tym, by koperta ozdobna była w sposób idealny dopasowana do wymiarów i kształtu zaproszenia czy okolicznościowej kartki, przygotuj ją samodzielnie. Potrzebny będzie Ci do tego papier dekoracyjny, linijka i klej, a także gilotyna do cięcia papieru, ewentualnie ostry nożyk lub nożyczki – by dociąć papier do pożądanego przez nas wymiaru. Dużo prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowej koperty wykonanej z lepszej jakości papieru o wyższej gramaturze, na przykład wybór kolorowej koperty z papieru kredowego lub czerpanego, a następnie jej samodzielne ozdobienie.

Jak i czym zdobimy kopertę?

Do przygotowania ozdobnej koperty wystarczy odrobina umiejętności plastycznych i kaligraficznych oraz pióro wieczne z tuszem. Jeśli boisz się, że nie podołasz zadaniu ręcznego opisania zawartości koperty, zawsze możesz sięgnąć po gotowy stempel i po prostu odbić na kopercie okolicznościowy, specjalnie dobrany na tę okazję napis. W sprzedaży, prócz stempli z napisami, znajdziesz również wiele stempli z grafikami, dzięki którym możesz ozdobić rogi koperty, nadając jej bardziej indywidualnego i dekoracyjnego charakteru. Jeśli koperty ozdobne mają zrobić jeszcze lepsze wrażenie, na ich powierzchni możesz umieścić dekoracyjne scrapki – najczęściej papierowe lub tekstylne wycinanki, dzięki którym koperta stanie się bardziej przestrzenna, a przez to w jeszcze większym stopniu dekoracyjna.