Kiedy mamy już za sobą zakup najważniejszych i największych gabarytowo elementów wyposażenia, zaczynamy rozglądać się za dodatkami. I choć wiele osób nie docenia mocy drobiazgów, to często właśnie one “robią” nam całe wnętrze. Odpowiednio dobrane poduszki i miękki koc, wzorzysty dywan i piękne zasłony, grafiki na ścianach i lampa z ciekawym kloszem pod sufitem - te wszystkie elementy sprawiają, że wnętrze nabiera osobistego charakteru i z pięknej, ale zimnej ekspozycji zamienia się w prawdziwy dom. A że każdy zasługuje pięknie mieszkań, prezentujemy kilka pomysłów na interesujące aranżacje sufitów - jak wybrać lampy sufitowe tak, aby spełniały wszystkie nasze oczekiwania i pięknie wyglądały?

Trochę techniki

Na sam początek trochę technikaliów. Wybierając lampy sufitowe musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy lampa ta ma być głównym źródłem światła, a może wspierać ją będą także inne źródła światła? Czy szukamy mocnego i ostrego światła, a może też czegoś kameralnego, co ma przede wszystkim robić klimat? Czy wolimy światło żarówki ledowej, a może tej klasycznej? Jak długi ma być przewód? A może w ogóle nie ma go być i wolimy coś w stylu świetlnych kasetonów? Warto zastanowić się nad tymi kwestiami wcześniej i szukać dość konkretnych modeli lamp wiszących, jako że na rynku wybór jest ogromny i jeśli zaczniemy przeglądać dostępne modele bez żadnych ustaleń to bardzo szybko poczujemy, jak ciężar mnogości asortymentu po prostu nas przytłacza.

Lampy sufitowe do salonu

[caption id="attachment_15004" align="alignleft" width="300"]lampy sufitowe Lampy sufitowe to nie tylko oświetlenie - to także design i styl[/caption]

Jeśli szukamy czegoś do salonu, to z pewnością powinno być to coś efektownego i elektryzującego. Jeśli nasz salon jest urządzony raczej w minimalistycznym i dość chłodnym stylu, to świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy sufitowe o kloszach wykonanych z metalowych prętów układających się w geometryczne wzory. Z drugiej strony możemy postawić na totalną biel i ascetyzm kształtu, a więc wszystkie kubiki i płaskie formy. Wśród wnętrzarskich trendów widać zdecydowanie nawiązywanie do abstrakcyjnych, wręcz biologicznych form - abażurów przypominających wstęgi DNA czy połączone ze sobą atomy. Z drugiej jednak strony wciąż silnie towarzyszy nam moda na luksusowe materiały, takie jak miedź, mosiądz czy marmur. Myślicie, że nie da się ich wykorzystać w lampach? Nic bardziej mylnego - wykonane z nich podsufitki, nakładki i inne mniejsze elementy świetnie współgrają z eleganckim przydymionym czy mlecznobiałym szkłem. Jeśli natomiast interesują nas przede wszystkim praktyczne lampy sufitowe, to idealnym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju reflektory, zarówno te pojedyncze, jak i te ustawione w kilka na szynie. Nadają wnętrzu industrialnego, loftowego charakteru, zapewniają dość silne światło i pozwalają zazwyczaj na swobodne ustawienie kąta padania strumienia.