Pies nie zawsze reaguje na pojawiające się dziecko w domu dobrze, dlatego też dorosłe osoby odpowiedzialne są w dużej mierze za to, aby przygotować psa na narodziny dziecka i nauczyć go odpowiedniego podejścia do malucha, gdy ten się już urodzi. Nie zawsze jest to łatwa czynność, jednak odpowiednie zaangażowanie może przynieść w tym zakresie wymierne efekty. Bardzo ważnym aspektem dla każdego psa jest oczywiście jedzenie. Jeśli dorośli zauważą u swojego psa to, że nie można do niego podchodzić w czasie jedzenia, bo jest on wtedy agresywny, to można zacząć się obawiać. Warto więc przygotowywać psa na takie ewentualności, ponieważ dziecko krąży po domu i chętnie będzie zaglądało do miski psa. Ten może tego nie lubić, jednak jeśli osoby dorosłe zaczną robić to odpowiednio wcześnie, to pies się do tego przyzwyczai zwłaszcza, że zobaczy, iż z miski mu nic nie ubywa.

Zabawa z psem i regularny kontakt fizyczny

Pies i dzieckoOsoby chcące powiększyć rodzinę muszą umieć bawić się z psem i mieć z nim regularny kontakt fizyczny, co jest bardzo ważne, gdy pojawi się dziecko. Oczywiście zabawa z psem polegać ma też na zabieraniu psu zabawki, aby mu ją potem rzucić, czy też spokojnie oddać. Dziecko na pewno w niektórych sytuacjach tak właśnie będzie się zachowywało, dlatego pies musi być na to przygotowany. Dodatkowo trzeba psa głaskać, przytulać, trzymać blisko siebie, ponieważ dziecko lubi zwierzaki i będzie chętnie przytulało się do psa. Nie wszystkie psy to lubią, jednak jeśli rodzice dziecka zajmą się przygotowaniem psa na narodziny malucha to wszystko powinno być w porządku. Istotnym elementem przygotowania psa na pojawienie się dziecka jest też obcowanie z jego legowiskiem. Dla psów często jest to twierdza nie do ruszenia, a maluchy lubią zaglądać właśnie w takie miejsca. Warto więc przesuwać czasami legowisko psa, kłaść na nim jakieś zabawki i sprawdzić reakcję psa. Jeśli nie będzie ona agresywna, nie ma się czego obawiać.

Systematyczna praca z psem

Jak widać kluczem do sukcesu jest na pewno systematyczna praca z psem, dzięki której można osiągnąć bardzo pozytywne efekty swoich działań. Pies po przyjściu na świat dziecka będzie już przygotowany na pewne zachowania, które dziecko na pewno będzie wcielało w życie, gdy już zjawi się w domu. Od rodziców zależy naprawdę wiele, jednak nie należy oczekiwać tego, że w każdym przypadku taka praca da efekty, niekiedy pies będzie oporny na takie przygotowania, a wtedy trzeba będzie podjąć decyzję, co z nim dalej zrobić, ponieważ najważniejsze powinno być bezpieczeństwo malucha.