Jeżeli planujesz dłuższą wycieczkę, będziesz potrzebować dobrego, wytrzymałego plecaka wykonanego z odpowiedniego materiału i wyposażonego w system nośny, dzięki któremu noszenie ciężaru nie będzie uciążliwe. mężczyzna z plecakiem turystycznymPomimo wszechobecnej motoryzacji, piesze podróże wciąż moją swoich zwolenników. Miłośnicy górskich szlaków podkreślają, że nie ma nic lepszego niż kontakt z naturą i wieczorne zmęczenie po całym dniu wędrówki. Do takich wypadów niezbędny jest plecak młodzieżowy lub typowo turystyczny - w zależności od tego, jaki sprzęt będziemy ze sobą nosić i jak daleka czeka nas wyprawa. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze plecaka, musimy odpowiedzieć na trzy pytania: gdzie i na jak długo wyjeżdżamy, gdzie będziemy nocować (hotel, schronisko, namiot, camping) oraz jakim środkiem transportu będziemy się przemieszczać (samochód, pociąg, autostop).

Mniejszy plecak

Plecaki młodzieżowe są mniejsze od turystycznych, dlatego doskonale nadają się na krótsze, jednodniowe wypady. Taki plecak przyda się już na miejscu, kiedy będziemy chcieli udać się na kilkugodzinną wędrówkę po szlaku. Najlepsze są modele posiadające mały, lekki stelaż, dzięki któremu ciężar bagażu jest rozłożony równomiernie, a część wagi jest przeniesiona na nogi.

Plecaki turystyczne

Dłuższe wyprawy, np. kilkudniowe wędrówki są trudniejszym wyzwaniem. Najlepszym towarzyszem turysty są plecaki turystyczne. Możemy wybierać w różnych modelach i typach plecaków, w zależności od swoich potrzeb i możliwości. Plecaki dzielą się na transportowe, specjalistyczne oraz skiturowe. Ich nazwy nie są przypadkowe, a każda z nich wskazuje na konkretne przeznaczenie.

Pojemność

Pojemność jest zawsze wyrażana w litrach. Parametr bada się wsypując do wnętrza każdej komory plastikowe piłeczki, które następnie są liczone za pomocą naczynia z podziałką. Producenci umieszczają stosowną informację, dzięki czemu możemy dopasować wielkość plecaka do ilości planowanego bagażu. Najmniejsze są plecaki młodzieżowe, na drugim miejscu znajdują się skiturowe, a największą pojemność mają plecaki transportowe.