Gdy wybieramy się w odwiedziny do domu, w których jest małe dziecko, zazwyczaj szykujemy się na podarowanie mu drobnego upominku. Często jest to czekolada czy tandetna zabawka, która po kilku dniach zostanie rzucona w kąt albo po prostu do niczego się nie przyda. Zamiast więc inwestować w takie ryzykowne rozwiązania, dobrze jest wybrać coś, co faktycznie sprawi dziecku przyjemność i ucieszy rodziców.

Z kolei rodzice czy dziadkowie mają skłonność do kupowania dzieciom rozmaitych zabawek tańszym kosztem, zwłaszcza gdy dziecko ma ich już sporo. Oczywiście, zasada rozsądnego podchodzenia do takich zakupów zawsze jest aktualna. W wielu przypadkach jednak problem polega na tym, że rodzice nie do końca wiedzą, z jakich sklepów warto kupować zabawki oraz na co trzeba zwrócić uwagę przy ich doborze.

sklep z zabawkamiInternetowy czy stacjonarny?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszy będzie sklep z zabawkami oferujący sprzedaż stacjonarną, czy może taki, który wysyła swoje produkty przez sklep internetowy. Na dobrą sprawę nie ma zbyt wielkiej różnicy, jeśli mamy pewność, że sklep prowadzi legalną działalność oraz objęty jest wszelkimi kontrolami, tzn. m.in. oferuje produkty, które są bezpieczne dla dzieci i dopuszczone do obrotu w danym regionie, według wewnętrznych przepisów. Sklepy stacjonarne na pewno będą lepsze, gdy zapomnimy o kupnie podarunku dla dziecka i chcemy to szybko nadrobić – choć wybór na pewno jest mniejszy aniżeli w zakupach przez internet, a i możemy się zdziwić, jeśli chodzi ceny produktów. Z kolei internetowy sklep z zabawkami często oferuje nam ciekawszy asortyment oraz większy wybór produktów, ale jednocześnie na przesyłkę musimy zawsze czekać, a zabawki wcześniej nie mamy możliwości obejrzeć samodzielnie, na własne oczy.

Sprawdź dystrybutora

Kolejną istotną sprawą jest ocena, czy dany sklep z zabawkami sprzedaje… markowe produkty. Choć może się to wydawać dziwne, to wszystkie bardziej luksusowe marki zabawek i produktów dla dzieci są zwykle kopiowane. Wiele sklepów sprzedaje podróbki, zwłaszcza oferując je na aukcjach internetowych czy w dopiero co otwartych sklepach. W ten sposób możemy zainwestować niemałe pieniądze w coś, co nie jest oryginalne i nie ma cech odpowiednich dla oryginalnych rzeczy. Co to oznacza w praktyce? To, co w oficjalnym sklepie z zabawkami będącym dystrybutorem danej marki znajdziemy czasem w korzystnej promocji, tak będziemy musieli zakupić w cenie nierzadko nadal dość wysokiej. W efekcie jednak nie dostaniemy pełnowartościowego produktu, a jego podróbkę – mniej bezpieczną dla dziecka, bez atestów czy gorszej jakości.