Żadnych prac domowych, testów i kartkówek oraz wstawania rano – czas na ferie! Dzięki nim dzieci mogą odpocząć od szkoły po ciężkim okresie, jakim jest koniec semestru zimowego. Dwa tygodnie wolnego to mnóstwo czasu, który trzeba czymś wypełnić. Co zrobić, by nasza pociecha przez całe ferie nie siedziała przed ekranem telewizora albo znudzona snuła się z kąta w kąt, nie mając pomysłu na zabawę? Podpowiadamy, jak zorganizować dziecku wolny czas w ferie, by nie nudziło się, lecz bawiło się dobrze oraz wróciło do szkoły wypoczęte i pełne zapału do nauki. Przygotowaliśmy kilka propozycji najróżniejszych aktywności dla dziecka, które będą zarówno dobrą, jak i wartościową zabawą.

Puzzle

Puzzle

 będą idealną rozrywką dla dziecka, gdy za oknem panuje siarczysty mróz, przeszkadzający w zabawach na dworze. Układanie kolorowych obrazków z pięknymi krajobrazami, uroczymi zwierzątkami czy postaciami z bajek to wciągające zajęcie na długie godziny, które oprócz radości niesie ze sobą wiele innych zalet. Puzzle pozwalają dziecku wyciszyć się poprzez skupienie się na jednej czynności na dłuższy czas. Dzięki temu nasza pociecha może „odciąć się” od napływających zewsząd rozpraszających bodźców, które mogą nadmiernie pobudzać organizm – czy to z ekranów telewizorów i smartfonów, czy to pewnych sytuacji z życia codziennego. Jedną z największych zalet puzzli jest możliwość wspólnej zabawy z pociechą – to świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. To relaksująca chwila oddechu od codziennej gonitwy, podczas której możemy spokojnie porozmawiać z naszą pociechą, a także poświęcić jej tak bardzo potrzebne dzieciom uwagę i czas.

Gry i zabawy

Ciekawe i pełne wrażeń zabawy zagwarantują książeczki zawierające masę pomysłów na najróżniejsze aktywności dla dzieci w każdym wieku. Takie zbiory gier i zabaw z pewnością uratują przed rutyną niejeden długi, zimowy dzień oraz sprawią, że z ust dziecka nie padną przerażające dla wielu rodziców słowa „nudzę się”. Dzięki różnorodności proponowanych gier planszowych każde dziecko znajdzie idealną dla siebie zabawę. To świetna opcja na wspólną zabawę z rodziną czy szkolnymi przyjaciółmi. Możemy zaprosić znajomych naszej pociechy i urządzić wieczór gier – do dobrej zabawy wystarczą smaczne przekąski, miła atmosfera i odrobina zdrowej rywalizacji. Zaletą takich zbiorów jest to, że zawierają fajne pomysły na zabawy zarówno w domu, jak i na dworze. Co powiecie na tropienie śladów zwierząt na śniegu? Albo dokarmianie i obserwowanie ptaków, które z radością pałaszują zostawione przez nas pyszności? A jeśli pogoda nie pozwoli na harce poza domem, to warto sięgnąć po zbiory łamigłówek, zagadek, labiryntów i rebusów – czy rozwiążesz je wszystkie?

Tory kulkowe

Dużo frajdy dostarczą dziecku tory kulkowe, które można budować samemu z gotowych elementów. Samodzielne konstruowanie torów z różnych mostków, spirali, zjeżdżalni i kolumn to kreatywna zabawa, która nie tylko pobudza wyobraźnię dziecka, lecz także rozwija praktyczne umiejętności naszej pociechy. Obserwując toczącą się kuleczkę po torze pełnym niespodzianek, dziecko poznaje podstawowe zasady fizyki. Kiedy kuleczka szybciej się toczy, a kiedy turla się powoli, jakby nigdzie się nie śpieszyła?Dzięki zestawom dzieci mogą również budować tory wyścigowe dla kuleczek. To świetny pomysł na zabawę w gronie przyjaciół. Czyja kulka dotrze pierwsza na metę? Która okaże się najszybsza? Emocje gwarantowane!

Zrób to sam

Dzieci uwielbiają twórczą zabawę, podczas której mogą w pełni korzystać ze swojej ogromnej wyobraźni i stwarzać coś z niczego. Rysowanie i malowanie, lepienie z plasteliny i masy solnej, robienie dekoracji i biżuterii, najróżniejsze wycinanki i wyklejanki – to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o kreatywną zabawę w domu. W niezbędne przybory zaopatrzymy się w sklepach z artykułami papierniczymi i plastycznymi, a inspiracji dostarczy nam wyobraźnia lub Internet. W sekundę znajdziemy filmik pokazujący, jak zrobić kotka z plasteliny albo przepiękną gwiazdę z papieru. Warto sięgnąć również po specjalne zestawy kreatywne, np. fabrykę domowych mydełek i perfum. Strzałem w dziesiątkę będą zestawy naukowe, dzięki którym dziecko przeprowadzi proste eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki oraz przekona się, że nauka to świetna zabawa. Autorka: Dominika Dubielecka