Popularna w ostatnim czasie zabawka, która oryginalnie nosi nazwę Boomwhackers, w Polsce nazywana jest Bum Bum Rurkami. To niezwykle proste w swojej budowie instrumenty, które bardzo często wykorzystywane są przez nauczycieli wczesnoszkolnych, animatorów, a nawet artystów, którzy z ich pomocą urozmaicają swoją muzykę. Bum Bum Rurki niebywałą popularność za granicą osiągnęły już jakiś czas temu, aktualnie robią furorę w naszym kraju, gdyż są bardzo dobrze przyjmowane zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli, którzy wykorzystują je, jako narzędzie pracy dydaktycznej.

Prosty sposób na integrację

Z pomocą tego typu instrumentów w bardzo łatwy sposób można zaangażować dużą grupę osób, która wspólnie będzie pracować na sukces. Boomwhackers Show to coś w rodzaju występu wystawionego z pomocą Bum Bum Rurek. W Boomhackers Show każdy odgrywa (w pełnym tego słowa znaczeniu) swoją rolę, aczkolwiek ma ona sens tylko w momencie, kiedy cała grupa ściśle ze sobą współpracuje. Taka metoda od wielu lat stosowana jest na całym świecie w celu integracji dużej grupy osób i sprawdza się nawet w przypadku, gdy liczy ona nawet kilkaset uczestników. Wspólną grę na Bum Bum Rurkach można z powodzeniem stosować zarówno na zajęciach muzycznych w przedszkolu, jak i na poważnych konferencjach biznesowych w celu rozluźnienia atmosfery.

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę to chyba jedna z najbardziej skutecznych metod, jaka została do tej pory wymyślona. Przy użyciu Bum Bum Rurek uczestnicy zabawy rozwijają sobie zarówno wrażliwość muzyczną, jak i sprawność ruchową. Zajęcia mogą odbywać się z pomocą komputera. Do zabawy wykorzystuje się cyfrowego dyrygenta, który odtwarza podkład muzyczny oraz dokładnie pokazuje moment uderzenia rurką, dzięki czemu wszystko może być idealnie skonwertowane. Zabawa w Bum Bum Rurki może być oczywiście urozmaicana na wiele sposobów, a ograniczeniem w tym przypadku jest tylko wyobraźnie i kreatywność animatora. Jeden zestaw Bum Bum Rurek zawiera 8 sztuk diatonicznych rurek, które zostały wyprodukowane tak, żeby wydawać dźwięki w skali C’ do C’’. Do instrumentów dodawana jest specjalna książeczka, w której znajduje się wiele różnych piosenek zapisanych za pomocą kolorowych nut tożsamych z barwami, w jakie pomalowane są Bum Bum Rurki. Rurki posiadają długości od 30 cm do 62 cm, a całościowa skala dźwięków pozwala na stworzenie szerokiej gamy rytmicznej. Dodatkowo podstawowych zestaw można wzbogacić o rurki basowe, które pozwolą na jeszcze większe urozmaicenie. Bum Bum Rurki to zabawka ceniona szczególnie przez wczesnoszkolnych nauczycieli rytmiki, aczkolwiek instrumenty z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w wielu innych przypadkach.