Specjalistyczne karmy dla ras

Wielu z nas, zwłaszcza kupując z hodowli długo wybieranego, rasowego szczeniaka, chce zapewnić mu jak najlepszy start w dorosłe życie. Można to zrobić, dobierając odpowiednie karmy, które dedykowane są nie tylko rasom dużym czy małym, ale również wyspecjalizowane na tyle, aby pasować do potrzeb czworonogów bardzo konkretnych ras.

[caption id="attachment_155" align="alignright" width="202"]karma Royal Canin dla kotów rasy British Shorthair Karma dla kotów British Shorthair, źródło: sklep zoologiczny Keko.pl[/caption]

W wielu przypadkach pożywienie tego rodzaju ma specjalne cechy, które sprawiają, że dobrze sprawdza się w żywieniu tych konkretnych psów. Jest to zazwyczaj kwestia składu czy doboru składników odżywczych. Pomimo specjalizacji w przypadku takich karm nadal mówimy o karmach bytowych, o których podawaniu właściciel może zadecydować zupełnie sam, a nawet kupić je w większości sklepów zoologicznych.

Dlaczego dla ras?

Karma dla psa Royal Canin to przykład na to, jak dobrane do potrzeb danej rasy może być żywienie. Marka ta zdecydowała się na przystosowanie odpowiednich receptur karm do naturalnych potrzeb i problemów zdrowotnych ras. W ten sposób np. karma dla ras dużych, zwłaszcza dla owczarków niemieckich będzie posiadała dodatkowe pokłady chondroityny i glukozaminy, dzięki którym bardziej będzie wspierała zdrowie stawów narażonych na zmiany dysplastyczne. To jednak nie wszystko; karma dla psa Royal Canin, przeznaczona dla ras większych, będzie posiadała również mniej węglowodanów i białka, aby zapewnić psu właściwy rozwój bez nadmiernego ciężaru ciała, czyli bez obciążania stawów.

Linie na całe życie

Wszystkie karmy dla psa Royal Canin dedykowane konkretnym rasom przygotowane są w taki sposób, aby wspierać zdrowie psa od szczenięctwa aż do starości. Dzięki temu pies, opierając się na jednym składzie oraz metodzie żywienia, zmienianych jedynie stosownie do potrzeb wieku, ma szansę przyzwyczaić układ pokarmowy do konkretnych składników. To z kolei sprawia, że karmy dla psa Royal Canin łatwo jest również dobrać nawet dla niedoświadczonego właściciela – wystarczy, aby żywienie było zbilansowane oraz dedykowane konkretnej rasie. W niektórych przypadkach zdatność karmy można rozszerzyć na rasy pokrewne, np. blisko genetycznie wywodzące się z danej linii.