Karmy dla królików to produkty, które znajdziemy w większości sklepów zoologicznych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Wydawać by się mogło, że wybór karmy nie ma większego znaczenia, bo każda sprzedawana w sklepie jest dobra. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, iż dieta królika powinna być odpowiednio zbilansowana. Z tego też względu przy wyborze karmy należy wziąć pod uwagę różne kryteria.

Jakich składników poszukiwać w karmie?

Jeżeli zależy nam na dobrej karmie dla królików, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Trzeba mieć na uwadze to, iż podstawę diety powinno stanowić sianko. Powinno być ono jak najlepszej jakości, a więc musi być świeże. Unikajmy więc zakupu sianka, które wygląda podejrzanie. Zachodzi bowiem obawa, iż jego świeżość może pozostawiać wiele do życzenia. W składzie karmy dla królików, oprócz sianka, należałoby poszukiwać również warzyw suszonych oraz gałązek drzew owocowych. W diecie królika powinny znajdować się między innymi takie zioła jak: melisa, koperek, liście maliny, chabry czy babka lancetowata. Gotowe suche mieszanki należałoby królikowi dawkować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu danego produktu.

O czym pamiętać wybierając karmę dla królika?Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie karmy?

Jak już wspomniano powyżej, karmy dla królików powinny posiadać odpowiedni skład. Skład jest najważniejszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze karmy dla królika. Trzeba jednak zaznaczyć, iż dla większości osób, które posiadają króliki, bardzo istotne jest również kryterium cenowe. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, warto byłoby przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. Wówczas uda nam się zakupić karmę dla królików wysokiej jakości w korzystnej cenie. Niezmiernie istotne jest także to, aby przyjrzeć się temu czy zakupiona przez nas karma smakuje naszemu pupilowi. Może być bowiem tak, iż kupiliśmy karmę naprawdę wysokiej jakości, a mimo to nasze zwierzątko nie chce jej jeść. Wówczas warto byłoby pomyśleć o zmianie karmy. Być może w jej składzie znalazło się jakieś suszone warzywo lub zioło, którego smak nie odpowiada królikowi. Pamiętajmy także o tym, iż zwierzę dla prawidłowego rozwoju potrzebuje także świeżych owoców oraz warzyw. Nie szczędźmy mu ich, bo znajduje się w nich mnóstwo cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Trzeba jednak dowiedzieć się, które owoce i warzywa mogą znaleźć się w codziennej diecie królika, a które można mu serwować jedynie w ograniczonych ilościach. Warto także wspomnieć o tym, że niektóre owoce są całkiem zakazane w diecie królika. Podobnie rzecz ma się z niektórymi gatunkami warzyw.