Wiele rodziców pragnie rozbudzić w swoich dzieciach chęć do twórczego spędzania wolnego czasu. Wynika to z faktu, że wszelkie czynności wymagające dużej kreatywności pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny młodego człowieka. Doskonałym rozwiązaniem jest zwłaszcza podarowanie mu różnych artykułów plastycznych, pozwalających w nieskrępowany sposób malować, rysować czy rzeźbić. W niniejszym artykule zostaną pokrótce opisane najbardziej polecane z nich.

Kredki, pisaki i farby to absolutne minimum

Artykuły plastyczne

Podstawowe artykuły plastyczne polecane dla małych dzieci to przede wszystkim kredki pastelowe. Za ich pomocą rysuje się bowiem miękko, gładko, a także niesamowicie przyjemnie. Warto wybierać modele w wytrzymałej obudowie, wyposażone w antypoślizgowy uchwyt i specjalny skrobak do ostrzenia końcówek. Kolejne godne uwagi produkty to różnokolorowe pisaki i markery z dużymi zatyczkami, a ponadto farby artystyczne. Jeśli chodzi o farby, to sprawdzą się przede wszystkim akwarelowe, ponieważ pozwalają malować ekspresyjne, a jednocześnie delikatne w wyrazie obrazy - m.in. pejzaże. Można je kupić nie tylko w klasycznych kostkach, ale również tubkach albo szklanych buteleczkach. Ostatnio ogromnym powodzeniem cieszą się też specjalne farby do malowania palcami, charakteryzujące się sporą gęstością oraz intensywnymi i głęboko nasyconymi barwami. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych plakatówek o nijakich kolorach. Oczywiście w momencie zakupu farb nie można też zapomnieć o stosownych pędzlach. Najlepiej spiszą się te z włosiem syntetycznym, bo doskonale rozprowadzają farbę po wszelkich powierzchniach.

Pozostałe atrakcyjne rozwiązania

Oprócz kredek, pisaków i farb, warto sprezentować dziecku artykuły plastyczne w postaci choćby samoutwardzalnej masy papierowej, piasku kinetycznego czy stalówek. Masa pozwala w łatwy sposób tworzyć różne dekoracje - np. ozdoby świąteczne (gwiazdki, aniołki), zwierzątka i niewielkie bibeloty. Jest w pełni ekologiczna, bardzo odporna na upadki z wysokości, a do tego stosunkowo niedroga. Z pewnością zagwarantuje naszemu dziecku wiele godzin zabawy. Z kolei piasek kinetyczny to połączenie zwykłego piasku oraz plasteliny. Produkt ten występuje w zróżnicowanej kolorystyce i wyróżnia się tym, że nie brudzi rąk i nie rozsypuje się dookoła. Można dowolnie zmieniać jego formę, lepiąc coraz to inne kształty i figury. Zazwyczaj kupuje się go w zestawie z foremkami. Na koniec pozostały jeszcze stalówki, czyli artykuły plastyczne przeznaczone zarówno do kaligrafii (sztuki pięknego pisania), jak i do rysowania i szkicowania. W tym przypadku zaleca się wybór kompletu składającego się z kilku elementów o różnych końcówkach - dzięki temu możliwe jest uzyskanie grubych i cienkich linii.