Czapka z daszkiem to zdecydowanie jedno z najbardziej popularnych nakryć głowy, zwłaszcza wśród osób ubierających się w stylu casualowym i sportowym. Powoli zaczyna jednak przenikać również do mody eleganckiej. Podstawowym zadaniem tego rodzaju czapki jest optymalna ochrona twarzy i oczu przed promieniami słońca lub innymi niekorzystnymi czynnikami pogodowym (chłodem, deszczem, wiatrem itp.), choć oczywiście pełni ona również rolę ozdoby. Poniżej zostaną opisane jej główne rodzaje.

Fullcap i snapback - dwa najpopularniejsze modele

Czapka z daszkiem NikeCzapka z daszkiem Nike

 lub jakiejkolwiek innej znanej marki jest przeznaczona do użytku głównie w okresie wiosennym, jesiennym oraz letnim. Obecnie najchętniej wybieranym modelem jest tzw. fullcap, czyli wersja z płaskim daszkiem, pozbawiona regulacji w postaci plastikowego zapięcia z tyłu. To idealny wybór dla osób z twarzą prostokątną, posiadających wysokie czoło i podłużną, szczupłą twarz. Drugim popularnym modelem jest snapback, którego historia sięga lat 50. XX wieku. Wyróżnia go prosty daszek, nieco zawyżony przedni panel i regulacja z zatrzaskiem, pozwalająca idealnie dopasować czapkę do obwodu głowy. To rozwiązanie pełni też funkcję stricte praktyczną, a mianowicie umożliwia przyczepienie omawianego elementu garderoby do plecaka, torby czy szlufki w spodniach, gdy aktualnie nie jest nam potrzebny. W obu opisanych kategoriach prym wiedzie wspomniana już czapka z daszkiem Nike, dostępna w zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie.

Pozostałe interesujące wersje

Sporym powodzeniem cieszy się ponadto czapka trucker z siatką i piankowym panelem w przedniej części, stworzona niegdyś z myślą o osobach kierujących ciężarówkami. W naszym kraju była popularna szczególnie w latach 90-tych minionego wieku, a dzisiaj znowu wraca do łask. Jej kluczowe atuty to m.in. wysoka przewiewność, praktyczność oraz ponadczasowy fason. Przydaje się w okresie wakacyjnym, gdy głowa wymaga oddychania i odprowadzania wilgoci. Wyróżniamy ponadto dwa inne znane modele - chodzi o bejsbolówkę i wersję 6-panel. Ta pierwsza jest wykonana z bawełny, posiada regulację z tyłu i bardzo solidnie przylega do głowy. Najbardziej znana jest chyba czapka z daszkiem Nike tego typu - noszą ją zarówno znane osoby (np. aktorzy, piosenkarze, sportowcy), jak i zwykli śmiertelnicy. Wersja 6-panel jest z kolei zbudowana z sześciu trójkątnych paneli stykających się u szczytu i charakteryzująca się zaokrąglonym, dosyć krótkim daszkiem. Jej dopasowanie do głowy jest regulowane za pomocą specjalnej gumki wszytej w tkaninę.