Najwyższy czas przestać demonizować małe mieszkania. Odpowiednio urządzone przestaną się kojarzyć z ciasnymi, zagraconymi przestrzeniami, a zawieszone na ścianach nowoczesne lustra stworzą optyczną iluzję większego metrażu. A to tylko kilka ze sposobów.

Meble

Takie wnętrza uwielbiają minimalizm. Zapomnijmy o wstawianiu do nich masywnych mebli, które tylko przytłoczą sobą całe pomieszczenie. Zamiast tego wybierzmy te charakteryzujące się „lekkością” konstrukcji, wykonane z ażurowymi lub szklanymi wstawkami. Tego rodzaju meble nie tylko optycznie zabierają mniej miejsca, ale też nie stoją na przeszkodzie słońcu wpadającemu przez okna i rozświetlającemu mieszkanie. Równie świetnie sprawdzą się meble składane, a zatem łatwe do przestawienia i schowania, co pomoże w uzyskaniu wolnej przestrzeni.

Magia luster

nowoczesne lustro wiszące w pokoju dziennym

Umieszczamy je najczęściej tylko w łazienkach i garderobach, a przecież nowoczesne lustra potrafią czynić cuda w małych mieszkaniach. Zawieszone w niewielkim salonie, sypialni, a nawet kuchni, będą odbijać w tafli ich wnętrze i tym sposobem wizualnie dodawać pomieszczeniom przestronności. Oczywiście, nie namawiamy tutaj do przerobienia mieszkania w dom zwierciadeł. Już pojedyncze nowoczesne lustro powiększy pokój, jednak jak ktoś ma miejsce i chęci to może się zdecydować na powieszenie dwóch naprzeciw siebie, bądź ozdobnemu rozwieszeniu kilka mniejszych na jednej ścianie. Kupując lustra należy zwrócić uwagę, aby nie miały one zbyt ozdobnych i szerokich ram. Najlepsze będą nowoczesne lustra o wąskiej oprawie.

Kolory zakazane

Z pewnością wszyscy słyszeliśmy o tym, że czarne i ogólnie ciemne ubrania nas wyszczuplają. Niektórzy zgadzają się z tą teorią, inni wręcz przeciwnie, ale w temacie wystroju wnętrz opinia jest zgodna - im kolor ciemniejszy, tym bardziej „pogrubia” pokój. O ile w przypadku dużych przestrzeni można się pokusić o pomalowanie ścian na granatowo albo na kolor ulubionej czekolady, to podobne barwy przemienią małe pomieszczenia w ponure lochy.