Jesienią i zimą chorujemy nie my, ale również nasze domowe zwierzęta. Wbrew pozorom dopadają je jednak podobne infekcje do tych, z którymi muszą walczyć ludzie. Co więcej, sam przebieg choroby wygląda bardzo podobnie. Jednym z najczęstszych schorzeń, jakie dotyka nasze psy, jest zapalenie gardła. Jak rozpoznać zapalenie gardła u psów i jak będzie wyglądało leczenie pupila?


Objawy zapalenia gardła u psów


Jak wygląda zapalenie gardła u psów i jak je leczyć?Zapalenie gardła u psów początkowo może nie dawać większych objawów, zauważalny jest jednak brak apetytu u zwierzęcia. Spożywa on głównie karmę mokrą oraz wypija wodę, jednak z niesmakiem podchodzi do miski z karmą suchą, która podrażnia jego chore gardło. Z czasem pies może zacząć chrząkać, a nawet wymiotować, chcąc odkrztusić zalegającą w gardle wydzielinę. Zapalenie gardła u psów może przejawiać się również apatią i niechęcią do zabaw czy spacerów. Możemy pojawić się też gorączka. Zazwyczaj powodem zapalenia gardła u psów jest infekcja wirusowa, która może z czasem przerodzić się w zakażenie bakteryjne. Więcej o zapaleniu gardła u psów możemy przeczytać na stronie https://wiecejnizkarma.pl/advices/jesienne-choroby-psow/.


Kiedy należy udać się do lekarza?


Właściciele czworonogów zazwyczaj udają się z nimi do weterynarza od razu, gdy zauważą jakieś niepokojące objawy. Nie zawsze jest to jednak konieczne w przypadku zapalenia gardła. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić, na co cierpi nasz zwierzak. Niemniej jednak zapalenie gardła może minąć samoistnie po kilku dniach. W tym czasie warto podawać psu preparaty witaminowe na wzmocnienie i zapewnić mu odpowiednie warunki do wypoczynku. Niemniej jednak w sytuacji, gdy temperatura ciała psa przekracza 39 stopni, wizyta w gabinecie weterynaryjnym staje się koniecznością. Często bowiem oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym, której nie zwalczymy najprostszymi preparatami wzmacniającymi. 


Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?


Leczenie zapalenia gardła u psów uzależnione jest od tego, czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy też wirusowe. W przypadku infekcji wirusowej wystarczające okazuje się podanie leków przeciwzapalnych i witamin. Niemniej jednak jeśli w organizmie psa rozwinęła się infekcja bakteryjna, to konieczne staje się podanie antybiotyków. Leki zawsze należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas terapii pies powinien mieć zapewnione spokojne warunki do snu i odpoczynku - nie warto zabierać go na długie spacery, szczególnie gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno.