O bawełnie organicznej zapewne słyszałeś nie raz, o wiele mniej jednak o niej wiesz. Obecność słowa “bawełna” w nazwie tkaniny nie zawsze gwarantuje wysokiej jakości i bezpieczeństwa.

Mimo, że ubrania z bawełny kojarzą się nam z naturalnym pochodzeniem, zdrowym i bezpiecznym użytkowaniem nawet dla najmłodszych, rzeczywistość bywa nieraz okrutna, a prawda o konwencjonalnych sposobach uprawy bawełny przyprawiają o ból głowy. Dane nie kłamią, plantacje bawełny mogą stanowić nawet 25% ogólnego zużycia chemicznych środków ochrony roślin na świecie i nieco ponad 10% pestycydów. Poznaj różnice pomiędzy bawełną pochodzącą z plantacji konwencjonalnych a bawełną z uprawy organicznej.

Sposób uprawy ma znaczenie

Uprawa bawełny w sposób konwencjonalny mija się w swych założeniach z tym, w jaki sposób ma wyglądać i funkcjonować plantacja z poszanowaniem dla człowieka i środowiska. Błędy są popełniane już na wczesnym etapie uprawy, ponieważ wysiewa się często rośliny poddane modyfikacji genetycznej. Fakt ten ma duży wpływ na zanik bioróżnorodności. Uprawa konwencjonalna generuje duże zużycie środków owadobójczych, pestycydów i sztucznych nawozów o bardzo szkodliwym dla gleby składzie. Niektóre ze stosowanych środków zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Uprawa bawełna ma nie tylko pośredni wpływ na ludzkie zdrowie i przyrodę, ale też bezpośredni - bawełna wchłania bardzo duże ilości niebezpiecznych substancji chemicznych. Równie szkodliwy jest proces farbowania tkanin i stosowanie toksycznych barwników, takich jak wybielacze na bazie chloru, czy formaldehyd.

Bawełna organiczna pochodzi z certyfikowanych plantacji, bardzo często rodzinnych. Do jej uprawy stosuje się wyłącznie naturalne środki ochronne, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Można powiedzieć, że w tych warunkach bawełna dojrzewa w naturalny sposób. Do farbowania tkanin nie stosuje się toksycznych środków, a wyłącznie o naturalnym pochodzeniu.

Gwarancja jakości

Ubrania z bawełny organicznej odznaczają się bardzo dobrą jakością. Nie tracą koloru, ani fasonu nawet po wielu praniach, nie rozciągają się i zachowują swój pierwotny wygląd. Włókna bawełny uprawianej w sposób konwencjonalny mają nieraz bardzo słabą strukturą, uszkodzoną w wyniku wielu obróbek chemicznych i stosowania bardzo mocnych środków ochrony roślin. Bawełna pozbawiona pestycydów jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia.

Gwarancja trwałości

Trwałość organicznej bawełny gwarantuje uprawa bez użycia pestycydów i środków chemicznych, a także specjalna metoda jej tkania za pomocą gęstych splotów. Tkanina ta nie przeciera się, nie niszczy, zachowuje pierwotny wygląd i kolor, a także jest bardzo odporna na wysokie temperatury i częste pranie.

Gwarancja zdrowia i komfortu noszenia

Bawełna organiczna zapewnia świetną cyrkulację powietrza, odznacza się wzorową oddychalnością. Doskonale chroni ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Włókna bawełniane pozbawione chemii, mają jednorodną strukturę, dzięki czemu są o wiele przyjemniejsze w dotyku, doskonale otulają ciało, a co najważniejsze - świetnie przepuszczają powietrze , nie podrażniają ciała i nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Te wszystkie cechy sprawiają, że tkanina bawełniana organiczna szczególnie zalecana jest dla małych dzieci już od pierwszych dni życia, a także dla osób ze skłonnością do podrażnień skóry. Doskonale sprawdza się do produkcji ubrań dziecięcych i dla dorosłych, bielizny, pościeli i wiele innych.