Nowoczesne lodówki posiadają kostkarki, w których należy co kilka miesięcy wymieniać filtr wody. Z reguły należy wykonywać tę czynność co 6 miesięcy, ponieważ woda w Polsce należy do twardych.

woda z lodówkiKupując filtr wody do lodówki należy zwrócić szczególną uwagę na jego kompatybilność z modelem lodówki. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że te części wyglądają zawsze podobnie. Prawidłowy dobór filtra gwarantuje skuteczność działania i oszczędność pieniędzy.

Zewnętrzny czy wewnętrzny?

W lodówkach stosuje się dwa podstawowe typy filtrów: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Modele zewnętrzne montuje się z tyłu i mocuje do wężyka doprowadzającego wodę. Filtr wody do lodówki ma kształt wydłużonego walca i zazwyczaj do jego montażu służą dwa zaczepy z tworzywa sztucznego. Filtr wewnętrzny umieszcza się w środku lodówki. A gdzie? Po otwarciu lodówki w oczy rzuca się baryłkowa obudowa, w której umieszczamy filtr. Nie jest to trudne, jednak sposób otwierania różni się w zależności od modelu lodówki.

Jaki mamy filtr?

Zanim powędrujemy do sklepu z zamiarem kupna nowej części, musimy dowiedzieć się, jaki w zasadzie mamy filtr wody do lodówki. Nie ma w tym nic trudnego - wystarczy, że zerkniemy za urządzenie - jeżeli na tylnej ściance nie ma filtra, oznacza to, że musisz szukać go w środku.

Na rynku pojawiło się całe mnóstwo lodówek, które różnią się detalami, a czasami mają poważne różnice konstrukcyjne. Niektóre z nich posiadają filtry, które na pierwszy rzut oka są identyczne, dlatego podczas zakupów warto mieć przy sobie dokładną informację o posiadanym modelu urządzenia i dedykowanym mu filtrze. Dobrym sposobem jest również przechowywanie oryginalnego opakowania po filtrze lub zapamiętanie koloru pudełka. Ta metoda może być jednak nieskuteczna w przypadku, gdy producent zdecyduje się na zmianę kolorystyczną. Do niektórych lodówek można również dokupić zamienniki, które wcale nie ustępują jakości tym oryginalnym. Jednak w przypadku zamienników ważna jest nie tylko jakość, ale dopasowanie. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, najlepiej porównać w sklepie stary filtr z nowym.