Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak wyglądałby nasz dom, gdyby dodać do niego trochę więcej nowoczesności? Nie wiedząc co byłoby dobrym pomysłem na start, warto wybrać coś prostego i konwencjonalnego, a jednocześnie bardzo nowoczesnego i wygodnego. Takim urządzeniem może być karnisz elektryczny, który znaczni ułatwi nam odsłanianie i zasłanianie okien. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy mamy bardzo duże pokoje i okna o równie dużej powierzchni.

Dobór i montaż

Przygotowanie instalacji jest proste i damy sobie z tym rade sami, jeżeli tylko ktoś z rodziny posiada żyłkę majsterkowicza. Na początku trzeba dobrać odpowiedni moduł, który będzie miał za zadanie sterować karniszem. Znajduje się w nim silnik elektryczny, a także nadajnik i odbiornik radiowy. Dzięki niemu karnisze elektryczne obsługujemy zdalnie za pomocą pilota, mogąc zasłonić bądź odsłonić okna nie ruszając się z łóżka, fotela bądź kanapy. Pozostaje nam już tylko wybranie odpowiednio długiego karnisza, na którym zawiesimy całe nasze firanki oraz zasłony. Montaż jest natomiast bardzo prosty, wymaga połączenia ze sobą kilku przewodów, wykonania otworów montażowych oraz zazębienia mechanizmu modułu z karniszem. Instalację warto przeprowadzić tak, by w najbliższym miejscu znajdowało się gniazdko elektryczne 230 V. Zasilanie sieciowe jest konieczne, ponieważ karnisze elektryczne mogą dzięki temu być aktywne przez cały czas, a także korzystać z silników o odpowiednio dużej mocy, co jest konieczne w przypadku szerokich i ciężkich zasłon.

Wygodna obsługa

Elektryczne karnisze - nowoczesność i wygodaGdy wszystko jest już zainstalowane, pozostaje uruchomić pilota. Jego wielkość nie przekracza tego, którym sterujemy telewizorem bądź projektorem. Posiada najważniejsze funkcje, takie jak zasłanianie i odsłanianie manualne, a także odkrycie części bądź całości okna, po naciśnięciu jednego przycisku. Bardziej zaawansowane i rozbudowane karnisze elektryczne mogą być dodatkowo sterowane przez bluetooth, za pomocą praktycznie każdego smartfona. Możliwe jest także ich programowanie, tak by np. odsłonięcie okna odbyło się automatycznie o określonej przez nas porze dnia. Dzięki powyższemu możemy zaznać bardzo dużej wygody i komfortu, a także nadać naszemu salonowi bądź innym pomieszczeniom nutkę nowoczesności. Gdy odwiedzą nas goście, z pewnością będą zachwyceni. Automatykę można bardzo łatwo ukryć, przez co dla niewprawnego oka będzie bardzo trudno rozróżnić czy posiadamy karnisze elektryczne, czy też tradycyjne. Ceny takich urządzeń są dziś na tyle niskie, że praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić.