Wybudowany budynek nie zawsze wykazuje pełną gotowość do współpracy. Niekiedy zdarzają się w nim awarie – występują one już w trakcie budowy lub krótko po jego wybudowaniu. Żeby nie trzeba było burzyć całej konstrukcji, warto sięgnąć po nowoczesne metody nieinwazyjne. Badanie PT nie narusza konstrukcji, jednocześnie jest ono na tyle szybkie i wiarygodne, że daje dobre rezultaty w ocenie sytuacji. Po jego zastosowaniu można w sposób bezproblemowy naprawić to, co przeszkodziło w dalszej pracy. Troska o to, żeby badanie było przeprowadzone w bezpiecznych warunkach, to klucz do sukcesu. Przed rozpoczęciem warto zatroszczyć się o to, żeby żadne smary czy oleje nie znajdowały się na powierzchni. Całość musi być dokładnie wysuszona. Po wykonaniu tych prac można nałożyć odpowiedni preparat, który pomaga w dotarciu do uszkodzonego miejsca.

Kto się tym zajmuje?

Do tego, żeby badanie było skuteczne, potrzebny jest odpowiedni specjalista – taki, który posiada wiedzę, narzędzia i umiejętności. Doświadczenie oczywiście przydaje się w czasie przeprowadzenia badań PT. Specjalista podczas analizy wyników ma na uwadze wiele czynników, między innymi temperaturę i wady konstrukcyjne widoczne na pierwszy rzut oka. Tego typu metodą posługują się wykwalifikowani inspektorzy. Posiadają oni odpowiednie certyfikaty, znają normy, przepisy prawne i wymogi techniczne. Badanie PT nie jest drogą metodą. Jego zlecenie to wiele korzyści, a właściciel budynku jest w stanie na takiej czynności mocno zaoszczędzić. Dzięki temu, że jest to metoda nieinwazyjna, nie trzeba martwić się o to, że wykonujący ją inżynierowie uszkodzą budynek lub zmienią coś w jego konstrukcji. Zastosowanie dobrej jakości penetrantu daje pozytywnie efekty i umożliwia pracę na każdym terenie.

Nieniszczące powierzchni badanie PTPrzebieg badania

W przeprowadzeniu badania PT liczą się odpowiednio zastosowane etapy. Oczyszczenie powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń czy wybranie właściwego penetrantu to nie wszystko. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tego preparatu, zbyt duża ilość bowiem może przeszkodzić w poprawnym odczycie czy wydłużyć tę metodę. Żeby w pełni ocenić sytuację i naprawić szkody, stosuje się nie tylko badanie PT. W niektórych przypadkach konieczne są także dodatkowe metody, między innymi badanie ultradźwiękowe czy magnetyczno-proszkowe. Z reguły badanie penetracyjne przeprowadzane jest jako pierwsze – daje to bardziej pozytywne rezultaty. Zamówienie takich testów jest w dzisiejszych czasach nieskomplikowane, w internecie znaleźć można wiele firm, które umożliwiają ich bezpieczne zastosowanie.