Każdy właściciel samochodu osobowego z nadwoziem typu hatchback lub kombi zapewne wie, że klapa bagażnika po otwarciu sama trzyma się w górnej pozycji. Dzieje się to za pomocą sprężyn gazowych, które zamontowane są po jednej lub obydwu stronach klapy. W przypadku droższych i lepiej wyposażonych samochodów takie same sprężyny zastosowane są także w przedniej części auta i służą do otwierania maski w ten sam sposób. W dzisiejszym poradniku dowiemy się w jaki sposób urządzenia te działają i w razie potrzeby jak je samodzielnie wymienić.

Sposób działania

W pozycji spoczynkowej, a więc gdy klapa bagażnika lub maski jest zamknięta, sprężyny gazowe są całkowicie skompresowane. Oznacza to, że znajdujący się w nich gaz znajduje się pod maksymalnym ciśnieniem roboczym i urządzenia te gotowe są do ponownego cyklu pracy. W momencie otwarcia klapy bagażnika wystarczy, że uniesiemy ją kilka centymetrów do góry, a następnie zostaje ona otwarta automatycznie właśnie dzięki sprężynom gazowym. Ruch klapy w górę wymuszany jest rozprężającym się gazem, który powoduje wypchnięcie tłoczyska i utrzymanie go w tym położeniu. Dlatego też klapa podniesiona do góry nie opada na dół. Bardzo ważny jest fakt takiego dobrania siły sprężyn do masy klapy, byśmy nie musieli stosować dużej siły zarówno do uniesienia do góry ciężkiej klapy, jak również ściągnięcia jej w dół i zamknięcia.

Do czego wykorzystuje się sprężyny gazowe?Jak wymienić sprężynę?

W starszych pojazdach sprężyny gazowe mogą być już znacznie zużyte. Wiele cykli otwarcia i zamknięcia powoduje, że zużyciu ulegają uszczelnienia, a gaz ucieka do atmosfery. Wtedy taka sprężyna staje się znacznie słabsza, nie jest już w stanie samodzielnie podnieść klapy bagażnika lub maski i pozostaje jedynie jej wymiana na nową. Ten proces jest dość łatwy, jednak trzeba zachować środki ostrożności. Przede wszystkim nie należy liczyć na to, że stara sprężyna nie posiada już żadnej siły. Po odczepieniu od elementu mocującego tłoczysko może wystrzelić z dużą siłą. Dlatego też należy przewidzieć możliwość wystąpienia takiej sytuacji. Zakładając nowe sprężyny, na przykład kupione na stronie https://sprezyny-gazowe.com/1406-sprezyny-gazowe, poprośmy drugą osobę do pomocy, by przytrzymała nam klapę w pozycji maksymalnie otwartej. Wtedy założenie jest zdecydowanie najłatwiejsze.
Jak można się przekonać, sprężyny gazowe w samochodach osobowych mają bardzo istotne zastosowanie. Dzięki nim nie musimy siłować się z klapą bagażnika ani maską, nawet jeśli elementy te ważą kilka lub kilkanaście kilogramów. Dodatkowo pozwalają na utrzymanie tych elementów w górze po otwarciu, bez konieczności blokowania w tej pozycji za pomocą podpórki.