Czym są chusty animacyjne i zalety zabaw z nimi

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Najbardziej wtedy, gdy można bawić się lub grać. Organizując im wspólne zabawy, ma się do pomocy różne zaprojektowane dla tego celu przedmioty. Jednym z nich jest duża kolorowa chusta o kształcie koła.

Do czego wykorzystuje się kolorową chustę?

Czym są chusty animacyjne i zalety zabaw z nimiChustę do zabaw wykonuje się z mocnej i przyjemnej w dotyku tkaniny. Tworzą ją kolorowe trójkąty, które zszywa się ze sobą, by zyskać kształt koła. Na obrzeżach znajdują się uchwyty, za które dzieci trzymają taką tkaninę. Do wyboru są chusty animacyjne o różnej średnicy. To może być 1 metr, 2 metry, ale też więcej. Chustę wykorzystuje się, gdy trzeba zorganizować dzieciom zabawę na świeżym powietrzu.

Służy ona do zabaw w grupie. Jest wiele, spośród których można wybierać. Jakąkolwiek się wybierze dla dzieci, umożliwia się im wspaniałą rozrywkę. Jest dużo radości przy tym. Jeśli dzieci się nie znają albo znają, ale niezbyt dobrze, to konieczna jest integracja grupy. Chusty animacyjne znakomicie sprawdzają się w tej roli. Trzeba tylko poprowadzić zabawę tak, by dzieci mogły lepiej się poznać. Zacząć najlepiej od tego, by nauczyły się swoich imion.

Korzyści ze wspólnej zabawy z chustą

Podstawowe korzyści z używania chusty to integracja grupy i zapewnienie dzieciom wspaniałej rozrywki. Mogą się poznać lepiej, uczą się współdziałania. Zabawa jest przednia, więc dzieci zyskują dobry nastrój, a mija im smutek czy zdenerwowanie. Powodów, by wykorzystywać chusty animacyjne, jest więcej. To zwykle zabawy ruchowe, więc dziecko rozwija przy nich zręczność, szybkość, koordynację ruchów, refleks. Wzrasta wytrzymałość i sprawność organizmu.

Zabawa z okrągłą kolorową tkaniną pobudza wyobraźnię i wyzwala kreatywność. W zależności od tego, jak wygląda chusta animacyjna, może ona czegoś uczyć. Jeśli jest wielobarwna, to uczy nazw kolorów. Dzieci ćwiczą też spostrzegawczość i umiejętność koncentracji uwagi. Atrakcyjna pomoc w zabawie sprawia, że nawet nieśmiałe dzieci chętnie biorą w niej udział. Wszystkie dzieci dzięki zabawom, którym towarzyszą chusty animacyjne, mogą nabrać pewności siebie. Jest wesoło, dzieci robią coś razem, lepiej się poznają, więc każde dziecko dobrze czuje się przy takiej zabawie.

Korzyści z używania chusty są rozmaite. Jakie się pojawią, to zależy od konkretnej zabawy. Można wybrać taką, która najlepiej przysłuży się temu, co chce się zyskać. Dla dzieci duża kolorowa tkanina to coś atrakcyjnego, więc już na wstępie ma się ich zainteresowanie. Chusta nie zabiera wiele miejsca, więc można ją zabrać nawet na dalekie wyjazdy.