Na rynku istnieją fermentatory w postaci wiader lub beczek, które są głównie przeznaczone do wyrobu alkoholi. Jednak można znaleźć także urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Takie sprzęty zapewniają sterylność i prawidłowy przebieg fermentacji. Nie trzeba kupować dodatkowych urządzeń, ponieważ wystarczy sama maszyna, aby cieszyć się domowym jogurtem.
Proces fermentacji
Proces ten jest jednym ze sposobów obróbki żywności - używa się go na całym świecie. Szacuje się, że około 1/3 produktów spożywczych, które są globalnie produkowane, poddano fermentacji, aby zachować ich świeżość. Fermentatory również wykorzystują owy proces, aby zapewnić użytkownikowi możliwie najlepsze doznania smakowe. Fermentacja jest całkowicie bezpieczną metodą i nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chce się tworzyć produkty w domowym zaciszu. Szczególnie przydatny będzie fermentator, dzięki sterylności, którą zapewnia. Dodatkowo nie trzeba się o nic martwić, ani samemu wyliczyć czasu na cały proces. Urządzenia tego typu mają wbudowane programy, które wystarczy wybrać. Użytkownikowi pozostaje zakup składników i skrupulatne stosowanie się do zaleceń. Proces fermentacji został odkryty aż 8000 lat temu, więc sprzęt potrzeby do takiej obróbki żywności zdążył zostać odpowiednio dopracowany, aby móc cieszyć się wyrobami fermentatora w swoim domu.
Co zrobić w fermentatorze?
Z pomocą fermentatora można przygotować wszelkie przetwory, które wymagają zastosowania procesu fermentacji, takie jak:
- jogurty,
- kefiry,
- octy,
- różne marynaty,
- kiszonki,
- wina z wybranych owoców,
- sery i inne.
W zależności od konkretnego urządzenia może mieć ono inne możliwości. Niektóre są wielofunkcyjne, a inne przeznaczono np. tylko do wytwarzania jogurtów i kefirów. Fermentator najlepiej wybrać według własnych upodobań - nie każdy potrzebuje nieskończonej ilości przepisów do wyboru, choć z pewnością może to być motywacja do zdrowszej diety. Dzięki samodzielnie wybieranym półproduktom mamy pewność, co i w jakiej ilości, będzie znajdować się w gotowym serze czy jogurcie. Nie znajdzie się tam żaden niepożądany składnik, taki jak barwniki czy konserwanty, które można znaleźć w sklepowej żywności. Produkt wyjściowy jest zawsze świeży i gotowy do spożycia. Pojemniki, które znajdują się w środku fermentatorów, spełniają wszelkie normy, aby proces fermentacji przebiegał prawidłowo. Aby przygotować jogurt w fermentatorze zwykle wystarczy kupić mleko oraz kultury jogurtowe. Oba składniki umieszcza się w urządzeniu, włącza odpowiedni program i czeka się kilka godziny na pyszne rezultaty. Podobnie wygląda proces przy tworzeniu innych produktów, więc używanie fermentatora nie jest niczym skomplikowanym.