Samodzielny wyrób wędlin w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwy i co warte podkreślenia, niezwykle opłacalny. Po pierwsze, otrzymujemy produkt wolny od chemicznych wzmacniaczy smaku i roślinnych wypełniaczy. Po drugie wiemy, co jemy – wiemy, z jakiego mięsa przygotowaliśmy wędlinę. Po trzecie, wędliny domowe mają bardziej zwartą konsystencję (nie są nasączone wodą) i naturalny, wyrazisty smak. Oczywiście, jeśli brakuje nam czasu, domowe wędliny możemy również kupić w sklepach specjalizujących się w produkcji żywności ekologicznej, zdrowej, przygotowywanej w zgodzie z tradycyjną recepturą wyrobu.

Jakie wędliny możemy przygotować w domu?

wędliny domoweNajprostsze do przygotowania są wędliny, które nie wymagają czasochłonnej obróbki termicznej – procesu wędzenia. Przykładem może być pieczony schab, gotowana szynka, domowy pasztet, mięsiwo w słoiku czy rolowany i następnie pieczony boczek. Jeśli dysponujemy miejscem na wędzarnię i mamy więcej wolnego czasu, możemy pokusić się o przygotowanie tradycyjnych wędlin wędzonych, takich jak wędzone boczki, szynki, polędwice czy kiełbasy. Większy problem możemy mieć z przygotowaniem kaszanki czy salcesonu, które wymagają użycia świeżych podrobów i krwi zwierzęcej. Na szczęście te klasyczne wędliny domowe zawsze można zamówić w sklepach z tradycyjnymi wyrobami, a także w zaprzyjaźnionych sklepach mięsnych, mających w swej ofercie wyroby typu tradycyjnego. Kaszanka czy salceson wyrabiane na masową skalę, nie mogą równać się w smaku z produktami regionalnymi i tradycyjnymi, wyrabianymi w mniejszych ilościach, z półproduktów najlepszej jakości.

Czy warto poświęcać czas na wyrób wędlin domowych?

Wszystko jest kwestią priorytetów. Jeśli nie lubimy spędzać czasu w kuchni lub zwyczajnie brakuje nam czasu na produkcję wędlin metodą chałupniczą, zawsze możemy skorzystać z oferty firm i sklepów zajmujących się sprzedażą wędlin wyrabianych w tradycyjny sposób. Jeśli natomiast mamy czas i chęci, wędliny domowe z pewnością warte są czasu włożonego w proces ich przygotowania. Takie wędliny są zdrowsze od zwykłych wędlin z marketu, bo nie zawierają w swoim składzie chemicznych barwników, substancji aromatyzujących, konserwantów i roślinnych wypełniaczy. Poza tym wyróżnia je naturalny smak i niepowtarzalny aromat przypraw, użytych do ich przygotowania. Warto pamiętać, że domowe wędliny to czyste mięso wzbogacone jedynie naturalnymi przyprawami i solą peklującą użytą w celu skruszenia mięsa, jego utrwalenia i nadania mu charakterystycznego koloru oraz smaku.