Nie wszyscy goście przyjdą na Wasze przyjęcie weselne, aby się bawić. Część z nich, zwłaszcza osoby w starszym wieku, wezmą w nim udział, chcąc spędzić kilka godzin w miłym towarzystwie i popróbować smacznych potraw. A takiej degustacji powinna towarzyszyć starannie dobrana dekoracja stołu weselnego. Jednak co to oznacza w praktyce?

Obrus – biały albo kolorowy

Dekoracja stołu weselnego w żółtym kolorzeCzysta biel albo odcienie beżu prezentują się na stole niezwykle elegancko. Zwłaszcza jeśli na sali ustawione zostaną 2 – 3 długie stoły, przy których rzędami zasiądą goście. Neutralny odcień tkaniny, z której wykonano obrus, będzie znakomitym tłem dla barwnych, kwiatowych kompozycji oraz innych elementów dekoracyjnych. Jeśli jednak lubicie niestandardowe rozwiązania, możecie zdecydować się na obrusy w zdecydowanych barwach. Zwłaszcza jeśli wybraliście kolor lub kolory przewodnie Waszego weselnego przyjęcia. Albo po prostu oboje bardzo lubicie np. fioletowy albo niebieski. Przy użyciu obrusów w określonym kolorze sprawnie zbudujecie odpowiedni nastrój na sali weselnej.

Bieżnik – długi albo kilka krótszych

Wąskie pasy materiału położone na obrusie znakomicie sprawdzą się w jako dekoracja stołu weselnego na 20 – 26 osób. W przypadku krótszych stołów możecie zdecydować się na bieżniki ułożone w poprzek stołów. Wówczas jeden pas materiału „łączy” dwa nakrycia po obu stronach. Wygląda to nie tylko ładnie, ale też nadaje celebracji posiłków swojskiego, rodzinnego charakteru. Dlatego taka dekoracja stołu weselnego idealnie sprawdza się na weselach w stylu rustykalnym albo vintage. Jedna ze złotych zasad aranżowania dekoracji stołu mówi, że bieżnik powinien być w nieco ciemniejszym odcieniu niż obrus. Pamiętajcie o tym podczas ustalania szczegółów przyjęcia weselnego z właścicielem sali.

Serwetki – materiałowe lub papierowe

Pomysłowo złożone serwetki z materiału będą stylowym uzupełnieniem nakrycia przygotowanego dla każdego z gości. Ich kolor możecie dobrać do odcienia obrusu i bieżników oraz kieszonek na sztućce – jeśli zdecydujecie się umieścić łyżki, noże i widelce w specjalnie przeznaczonych do tego pokrowcach. Niektórym przeszkadza fakt, że w trakcie przyjęcia weselnego serwetki stają się coraz bardziej brudne i nie chcą, by ich goście odczuwali związany z tym dyskomfort. Dlatego nowożeńcy czasem decydują się na papierowe serwetki dużego formatu, które łatwo można wymienić na czyste i nowe. Zaletą tego rozwiązania jest większy wybór wzorów niż w przypadku serwetek wykonanych z materiału.

Kwiaty – bukiety lub girlandy

Jako dekoracja stołu weselnego znakomicie sprawdzają się kwiaty i motywy roślinne. Złożone z nich kompozycje mogą przybierać różne formy – począwszy od prostych, pojedynczych kwiatów umieszczonych na albo przy każdym nakryciu przez małe lub większe bukiety umieszczone w dużych kieliszkach lub szklanych wazonach aż po kwiatowe girlandy spływające z weselnych stołów. Kompozycja z kwiatów umieszczona na stole Pary Młodej powinna różnić się wielkością lub kolorem od kwiatowych dekoracji stołów weselnych, przy których siedzą goście. To tylko jeden ze sposób podkreślenia faktu, że ten wieczór jest wielkim świętem Waszej miłości.