Zainteresowanie sztuką nie maleje. Wręcz przeciwnie – znajomość sztuki, żywe zainteresowanie jej współczesnymi jak i przeszłymi nurtami jest swego rodzaju sposobem na biznes, bowiem rynek sztuki należy do jednych z tych najbardziej dochodowych. Obrazy ręcznie malowane mają niepowtarzalną wartość – nie tylko historyczną i znaczeniową, ale też materialną. Nic więc dziwnego, że młodzi adepci sztuki chcą dołożyć swoją cegiełkę do tego artystycznego świata i zaistnieć w nim.

Po co nam sztuka?

Sztuka pozwala wyrażać emocje, kreować światy, jest także zbiorową pamięcią, odwzorowaniem rzeczywistości tej widzialnej jak i emocjonalnej. Sztuka współczesna skupia się przede wszystkim na dyskursie z panującymi obyczajami społecznymi, czy politycznymi. W tym znaczeniu ma wymiar krytyczny, a obrazy ręcznie malowane stają się przewodnikiem i sposobem na wyrażenie swojego sprzeciwu, bądź dania. Sztuka współczesna to okres twórczości od II wojny światowej do teraz, na który obecnie składa się wiele kierunków. Wszystkie jednak miały wymiar terapeutyczny, dyskusyjny, pełen sprzeciwów wobec panujących schematów i utartym znaczeniom. W sposób szczególny rozwinęła się fotografia, video art, happening, czy sztuka krytyczna. Obrazy ręcznie malowane zyskały nowej symboliki.

Sztuka nie tylko kreuje nasze poczucie piękna, gustu, dobrego smaku – oczywiście w sposób indywidualny i całkowicie subiektywny, ale sztuka, zwłaszcza ta współczesna zmusza nas do refleksji, odkrywa znaczenia, zachęca do interpretacji i artystycznego dyskursu.

Sztuka w domuróżowy kwiat - obraz malowany na płótnie

Nic więc dziwnego, że w dobie fotografii, grafiki komputerowej, plakatów, obrazy ręcznie malowane nadal pełnią ważną rolę, także w aranżacji domowego wnętrza. Lokalne galerie sztuki, w których można nabyć obrazy współczesnych malarzy cieszą się dużym zainteresowaniem, a to dlatego, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wartości obrazów ręcznie malowanych. Chodzi tutaj przede wszystkim o niewątpliwą wartość estetyczną jaką nadaje wnętrzu obraz na płótnie w żywych barwach. Temat dzieła każdy wybiera już w sposób indywidualny, ale nie koniecznie jest on wybierany pod konkretną aranżację wnętrza, a raczej kupowany jest pod wpływem impulsu i fascynacji danym przedstawieniem. Obrazy ręcznie malowane swoje reprezentatywne miejsce najczęściej odnajdują w salonie, bo tam mogą cieszyć oko domowników oraz przybyłych do naszego domu gości, którzy być może także zainspirują się prawdziwym i żywym pojęciem sztuki.