Na zdrowy rozwój naszego dziecka czyha bardzo wiele niebezpieczeństw. Począwszy od niezdrowych nawyków żywieniowych, przez nieregularny sen, zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera lub telefonu oraz, rzecz jasna i od lat niezmienna - ciężkie tornistry szkolne. Najgorzej jest wtedy, kiedy wszystkie te czynniki występują naraz - wtedy bardzo prawdopodobne staje się skrzywienie kręgosłupa dziecka, schorzenie, które może potem dokuczać mu przez całe życie.

W niniejszym artykule zastanowimy się nad problemem ciężkiego plecaka dla dziecka. Problem ten, niestety, nie jest nowy - wspomina się o nim już od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to szkoły zostały zalane całym mnóstwem nowych podręczników, przyborów szkolnych oraz dodatkowych przedmiotów, takich jak nauka języka angielskiego (co z kolei pociągnęło ze sobą konieczność noszenia dodatkowych podręczników). Pomimo tego, że zagadnienie to poruszane jest już od niemal trzech dekad, zmiany w szkolnictwie zachodzą zbyt powoli. Dlatego żaden rodzic mający na uwadze zdrowie swojej pociechy nie może przejść obojętnie obok tej sprawy i powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby trochę ulżyć ciężkiemu - nomen omen - losowi ucznia szkoły podstawowej.

Rola szkoły

Plecaki dla dzieci - sklep mojawalizka.plNiektóre szkoły są na tyle otwarte na sugestie rodziców uczniów, że mogą one część z nich wprowadzić. Warto więc naciskać władze danej placówki o pewne usprawnienia. Jakie? Doskonałym sposobem na to, aby odchudzić plecak dla dziecka jest wprowadzenie w szkole osobistych szafek (koniecznie takich zamykanych na kluczyk). Moga to być klasyczne szafki, jakie opatrzyły nam się w amerykańskich filmach - rzędy podłużnych boksów, w których można schować podręczniki oraz inne potrzebne drobiazgi. To jednak nie jedyna opcja, można bowiem pomyśleć o specjalnych biurkach, z otwieraną klapą, pod którą znajduje się miejsce na książki dziecka. Skoro już przy książkach jesteśmy - kolejny pomysł jest taki, żeby szkoły posiadały własne komplety podręczników, a dzieci własne. Wtedy nie musiałyby ich nosić do szkoły. Można również zainwestować w ich elektroniczną wersję, o ile klasy danej szkoły wyposażone są w komputery i rzutniki.

Rola rodzica

Większość szkół może mieć jednak problemy budżetowe, jeżeli idzie o realizacje powyższych pomysłów, dlatego rodzice też powinni zadbać o zdrowe plecy swoich dzieci. Najlepszym sposobem jest zakup odpowiednio zaprojektowanego plecaka dla dziecka (przykłady doskonałych plecaków można obejrzeć tutaj: https://www.mojawalizka.pl/pol_m_Plecaki_Plecaki-dla-dzieci-214.html. Dobry plecak powinien być lekki, usztywniony w rejonie pleców oraz wyposażony w szerokie szelki - dzięki temu wszystkiemu lepiej rozkłada ciężar na plecach malucha, zmniejszając w ten sposób niekorzystne obciążenie kręgosłupa.