Kultywowanie i gromadzenie wspomnień to rzecz ważna i istotna. Fotografie to bezcenne nośniki chwil minionych, dlatego warto je wywoływać i dać im wyjątkową oprawę. Scrapbooking to świetny sposób na kreatywny i pomysłowy album na zdjęcia, który podkreśli wyjątkowość najważniejszych chwil z życia Twojej rodziny.

Niebanalne albumy do zdjęć

Zdjęcia czarno-białeOczywiście, na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych albumów do zdjęć, które są estetyczne i posiadają wygodne przegródki do selekcjonowania fotografii. Jednak więcej mocy mają te ręcznie tworzone, które same w sobie stają się księgą wspomnień. Scrapbooking to artystyczna technika tworzenia rodzinnych kronik, pamiątek i albumów na zdjęcia.

Sama nazwa tej techniki wzięła się od angielskiego słowa scrapbook, czyli dosłownie „album na wycinki”. Charakterystycznym elementem tej techniki artystycznej jest właśnie mnogość zdobień, ozdobników, wycinanek, kolorowych kartek, na których przykleja się zdjęcia. Cały album tworzony jest metodą handmade, czyli całość jest robiona ręcznie.

Scrapbooking najpopularniejszy jest w Stanach Zjednoczonych, bo to właśnie tam powstał. Na pewno każdy z nas niejednokrotnie mógł widzieć takie albumy w filmach, czy amerykańskich teledyskach. Metoda ta jest tam nadal bardzo popularna do tego stopnia, że istnieją tam specjalne sklepy pełne materiałów potrzebnych do wykonania takiego albumu.

Ta technika artystyczna stała się także popularna w Europie, a od jakiegoś czasu jest coraz chętniej wykorzystywana w Polsce.

Co jest potrzebne w scrapbookingu?

Do tworzenia w tej niebanalnej technice artystycznej potrzebna jest wyobraźnia, kreatywność, dużo kolorowych, tekturowych kartek, nożyczki, guziki, cekiny, wstążki, przyrządy do kaligrafii. Taki album, czy kronika rodzinna zawierać będzie nie tylko zdjęcia, ale stanie się swoistym opowiadaczem historii. Umożliwi to papier, na którym można nie tylko przyklejać zdjęcia, ale też je opisywać, dodawać anegdoty, tak by album ten stał się pokoleniową kroniką.

Albumy tworzone w technice scrapbookingowej to idealny prezent dla bliskiej osoby. Możesz w nim przedstawić historię znajomości za pomocą zdjęć, słów i ozdób. Taki album umożliwia wykonanie nietypowego drzewa genealogicznego, które po latach będzie nieocenioną pamiątką i źródłem wspomnień z życia Twojej rodziny. Za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat stanie się bezcennym nośnikiem najważniejszych wydarzeń dla Twoich dzieci i wnuków.

Scrapbooking nie tylko daje dużo frajdy podczas samego procesu tworzenia takiego albumu, nie tylko pięknie wygląda i zachwyca, ale też sam w sobie tworzy spójną historię, którą można przekazywać z pokolenia na pokolenie.