Jakie rośliny wybrać do ogródka

„Kto chce być szczęśliwy, powinien założyć swój własny ogród” – taką mądrość przekazuje nam chińskie powiedzenie. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ własny kawałek ziemi, choćby bardzo mały, ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Zmusza również do aktywności fizycznej, choć jest to aktywność bardzo odprężająca.
Ogródek to nie tylko meble ogrodowe, które służą do relaksu i są niezbędne w trakcie spotkań towarzyskich. O przytulności tego zakątka decyduje przede wszystkim roślinność. Kwiaty i krzewy potrafią zaczarować ogród i wprowadzić do niego przyjemną atmosferę. Poniżej znajdziecie kilka zasad, które pomogą wybrać odpowiednie rośliny.

Rośliny o małych wymaganiach

Jeżeli uprawa nie jest naszą silną stroną i nie mamy zbyt dużego doświadczenia na tym polu, warto wybrać rośliny, które nie mają wygórowanych wymagań – nie trzeba ich przesadzać, intensywnie nawozić, chronić przed wahaniami temperatury, przycinać etc. Warto też postawić na te gatunki, które są odporne na mróz. Zamiast czasochłonnego trawnika można posadzić rośliny okrywowe, które nie potrzebują dobrej gleby i tak częstego koszenia.

Krzewy i drzewa

Jeżeli działka jest duża i pusta, warto postawić na krzewy i drzewa, które charakteryzują się szybkim wzrostem. Po około trzech latach nasz zakątek powinien pokryć się bujną roślinnością.

Dostęp słońca
Musimy bardzo uważać, aby dobierać rośliny także pod względem wymagań słonecznych. Jeżeli nasz ogródek jest zaciemniony, nie warto na siłę kupować gatunków światłolubnych. W takim wypadku musimy zasadzić tylko te rośliny, które nie potrzebują słońca i wolą ciemniejsze stanowiska. Z reguły są to odmiany traw, rzadziej kwiaty kolorowe.

Harmonia kolorystyczna
Kwiaty muszą pasować do siebie kolorystycznie, w przeciwnym razie ich urok nie będzie w pełni doceniony. Najładniej wyglądają ogrody utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej, np. żółto – pomarańczowo – czerwonej lub fioletowo – niebiesko – różowej. Dobrym wyborem są rośliny kilkuletnie, dzięki którym nie będziemy musieli każdego roku sadzić kwiatów od nowa.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

 

 1. działkowiec
  25 czerwca 2017 o 20:10

  Najbardziej wymagające są kwiaty cebulkowe. Każdej jesieni trzeba wykopywać cebulki i przechowywać przez zimę, a na wiosnę wkopać ponownie. Jeżeli ktoś nie lubi prac ogródkowych, powinien unikać właśnie takich gatunków, np. tulipanów.

 2. mamavbratislave
  28 czerwca 2017 o 00:09

  Ja szczerze nie cierpię prac w ogrodzie, miałam kilka razy w życiu tę wątpliwą przyjemność pobawić się trochę w ziemi… i wiem, że to nie rozrywka dla mnie 😛 Ale marzy mi się ogród, bez tych wszystkich skomplikowanych w pielęgnacji i wymagających od nas większego wysiłku i pracy roślinek. Po prostu własny kawałek ziemi z zieloną trawką i drzewkami, gdzie można się wyciszyć, albo pobawić z dzieckiem … Może kiedyś się uda 🙂 Post na pewno przydatny, pozdrawiam 🙂 🙂

 3. Adrian Daszuta
  19 września 2017 o 15:27

  Ja nie mam ręki do kwiatów, dlatego sadzę takie, które praktycznie nic ode mnie nie wymagają. Paprotka to dla mnie już za dużo – jedną przelałem, drugą zasuszyłem ;p
  Do ogrodu najlepsze byliny – praktycznie nic nie potrzebują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*