Urządzając wnętrze łazienki, możesz zdecydować się na montaż wanny lub kabiny prysznicowej. Gdy wybierzesz tę drugą opcję, zamiast klasycznego prysznica – słuchawki prysznicowej, możesz zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest deszczownica – rodzaj dużej słuchawki prysznicowej o okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie, służącej rozpraszaniu wody i w niektórych wariantach, również jej efektownemu podświetlaniu. Na rynku znajdziesz kilka różnych modeli tego typu urządzeń przeznaczonych do montażu podtynkowego i natynkowego. Najpopularniejsze ich typy to deszczownice ścienne i sufitowe – rzadziej wybierane z uwagi na ich bardziej skomplikowany montaż.

Najpopularniejsza deszczownica

kobieta bierze prysznic pod deszczownicaDeszczownica ścienna to najpopularniejszy wariant tego typu wyposażenia łazienkowego. Swą popularność zawdzięcza łatwości montażu, dużej funkcjonalności i niezwykle efektownemu wyglądowi zewnętrznemu. Deszczownica ścienna może występować w wariancie natynkowym i podtynkowym. W pierwszym przypadku zwykle stanowi zastępstwo dla klasycznej słuchawki prysznicowej. Jeśli decydujesz się na taką opcję, warto zakupić cały zestaw prysznicowy, dzięki czemu nie powinno być problemu z dopasowaniem do siebie jego poszczególnych elementów. W drugim przypadku zwykle konieczne staje się dopasowanie instalacji wodnej do potrzeb konkretnego modelu deszczownicy i miejsca jej montażu. Tego typu urządzenia są jednak zdecydowanie bardziej eleganckie, a dzięki montażowi podtynkowemu wnętrze całej łazienki nabiera bardziej nowoczesnego charakteru, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na wybór deszczownicy z funkcją podświetlania wody.

Deszczownica w wariancie eleganckim

Deszczownica sufitowa to wyjątkowo elegancki wariant, dzięki któremu wnętrze Twojej łazienki w zdecydowany sposób zyska na atrakcyjności wyglądu. W sklepach z wyposażeniem łazienkowym znajdziesz wiele modeli tego typu urządzeń, warto jednak pamiętać, że decydując się na wybór deszczownicy sufitowej do montażu podtynkowego, zachodzi konieczność wykonania sufitu podwieszanego i przystosowania całej instalacji wodnej w łazience do potrzeb takiego rozwiązania. Dlatego po tego typu wyposażenie warto sięgać jedynie przy większych remontach lub przy urządzaniu nowej łazienki. Gdy chcesz ograniczyć zakres prac, lepszym wyborem będą deszczownice ścienne. Ścienny model urządzeń tego typu preferowany jest przez większość pań, które biorąc prysznic, nie za każdym razem chcą zamoczyć swoje włosy. Deszczownica sufitowa sprawia, że kąpiel bez zamoczenia całego ciała, w tym głowy, staje się praktycznie niemożliwa.