Moda to bardzo kapryśna dziedzina, w której nic nie jest ściśle ustalone i stałe. Nawet z pozoru najbardziej obciachowe dodatki i akcesoria mogą w mgnieniu oka wejść do mainstreamu, podczas gdy pomysłowe i wydawałoby się genialne projekty toną bez pamięci pod stertą przeciętnych masówek. Jak żyć i nie dać się zwariować w takim świecie? Jak wybierać stylizacje i uzupełniać garderobę tak, by nie musieć jej wyrzucać następnego sezonu? Naszym zdaniem odpowiedź leży w detalach, takich jak chociażby paski i łańcuszki do torebek! Chcesz wiedzieć więcej o trafianiu w to, co najmodniejsze? Zapraszamy do lektury!

Proste dodatki, czyli kiedy mniej znaczy więcej

Torebki na łańcuszku

Świadome komponowanie stylizacji to bez dwóch zdań sztuka niełatwa. Jasne, można zarzucić na sobie pierwsze z brzegu jeansy i t-shirt w mniej więcej podobnej stylistyce i nazwać to casualowym outfitem, ale prawdziwa moda nie uznaje przypadków, wszystko musi być przemyślane. Także dodatki, które niejednokrotnie przez nieuwagę dominują dobrze zapowiadające się kreacje. Nawet z pozoru niewinna bransoletka czy kolczyki potrafią zniszczyć kompozycję zbyt dużą ekspozycją lub krzykliwą kolorystyką. Sztuką dobrania odpowiednich dodatków jest dopełnienie nimi stroju, więc często mniej znaczy więcej. Proste dodatki, takie jak minimalistyczne srebrne bransoletki czy pojedyncze wisiorki z zawieszką to często nie tylko bezpieczniejsze, ale także lepsze stylistycznie rozwiązanie. Niestety samo balansowanie stylizacji dodatkami nie wystarczy do osiągnięcia modowej perfekcji. Wzorcowa kreacja musi być spójna w każdym calu, także w objęciu elementów, które z pozoru do stylizacji nie wnoszą nic. Chodzi tu np. o rodzaj użytego paska w torebce, czy wykończenie mankietów. Niby nic szczególnego, a w świecie mody już nie raz widzieliśmy, jak torebki na łańcuszku zamiast paska zamieniały przeciętny materiał w okładkowe kreacje godne najlepszych modowych magazynów.

Od szczegółu do ogółu - lepszy sposób na budowanie stylizacji?

No dobrze, skoro wiemy już, że to detale odgrywają w stylizacjach kluczową rolę, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak prawidłowo zabrać się do ich planowania? Jak się okazuje, żeby zrobić to dobrze, wystarczy po prostu w pierwszej kolejności wybrać dodatki, które chcemy wykorzystać, oraz zdecydować się na takie zmiany, jak wybór torebki na łańcuszku zamiast paska i dopiero wtedy przejść do doboru podstawy kreacji. Mając skompletowaną biżuterie, akcesoria oraz bazę (np. sukienkę czy top), łatwiej będzie nam dopiąć klamrę stylistyczną całości tak, aby uzyskać spójną i zjawiskową stylizację.