Dzieci uwielbiają zabawę klockami, stąd tak duży ich wybór na rynku. Klocki różnią się wielkością, przeznaczeniem, sposobem łączenia, kolorystyką, rodzajem surowców wykorzystywanych do ich tworzenia i innymi cechami. Każda grupa wiekowa ma swój własny rodzaj zabawek, które są dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Im mniejsze elementy, tym sprawniejsze trzeba mieć rączki. Dlatego zabawę najlepiej rozpoczynać od zestawów z dużymi częściami.klocki magnetyczne

Czym są klocki magnetyczne

Niedawno na rynek weszły klocki magnetyczne, które występują w wielu wersjach, jednak wszystkie posiadają małe magnesy służące do łączenia poszczególnych elementów. W zestawach znajdują się klasyczne klocki w formie sześcianu, ale niektóre zabawki są zaprojektowanie zupełnie niestandardowo - mają postać walców lub patyczków z magnesami po obu stronach. Takie klocki dają nieskończoną ilość możliwych kombinacji, w tym umożliwiają tworzenie ażurowych konstrukcji. Najczęściej produkowane są z tworzywa sztucznego, jednak niedawno na rynek weszły również zestawy wykonane z drewna. Wyglądem przypominają klasyczne, drewniane klocki (np. w kształcie kostek, walców, mostków itd.), które każdy z nas kiedyś miał w dzieciństwie. Modyfikacja polega tylko na dodaniu magnesu.

Druga młodość klocków dla dzieci

Ostatnie kilkanaście lat branży dziecięcej stało pod znakiem elektronicznych gadżetów. Najwięcej jest zabawek elektronicznych, które wydają dźwięki, same się ruszają lub posiadają wyświetlacze. Tego typu zabawki nazywane są interaktywnymi i mają zapewniać wszechstronny rozwój przez serwowanie dziecku dużej ilości bodźców. Nie można jednak przesadzać z ilością tego typu gadżetów, ponieważ maluchy, które są przestymulowane nie rozwijają się harmonijnie. Psychologowie szczególnie uczulają na to młodych rodziców, którzy starają się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i nieświadomie zarzucą je zbyt dużą ilością grających i świecących zabawek. Od pewnego czasu swoją drugą młodość przeżywają klocki, które są jednymi z najstarszych zabawek na świecie. Dzieci potrzebują gadżetów, które pozwolą na koncentrację (o co trudno w przypadku głośnych zabawek elektronicznych). Klocki dają możliwość zastanowienia się, przeanalizowania ruchów i poprawienia sposobu działania. Zapewniają dobrą zabawę, a przy tym bardzo rozwijają wyobraźnię. Można z nich zbudować dom dla figurek, farmę, wysoką wieżę, pojazdy i zupełnie abstrakcyjne budowle. To doskonały trening koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli ćwiczenie wzroku i motoryki rąk.