Nauka gry na gitarze basowej to nie tylko szarpanie strun w określonej tonacji. Przy wykorzystaniu dostępnych technik może być nie tylko dużo ciekawsza, ale również bardziej charakteryzująca danego wykonawcę. To od możliwości i umiejętności muzyka zależy, w jaki sposób spożytkuje wspomniane techniki, tym samym wybijając się na tle innych gitarzystów.

Techniki gry na gitarze

Pierwszą metodą nauki gry na gitarze basowej jest klang. Cieszy się największą popularnością, mimo iż jej historia powstania jest stosunkowo młoda. Wyróżnia się ogromnym uniwersalizmem, gdyż swobodnie można łączyć ją z innymi technikami. Jej idea opiera się na dwóch sposobach wydobywania dźwięku. Pierwszy z nich obejmuje mocne uderzenie struny kciukiem, aby wydobyć z niej charakterystyczne, czyste brzmienie tzw. slap. Druga technika nosi nazwę pop i polega na odpowiednio mocnym szarpnięciu struny, aby ta odezwała się uderzając o progi. Warto sobie uświadomić, że nauka gry na gitarze basowej może początkowo sprawiać ból kciuka. Niemniej jednak, szalenie istotnym elementem jest kwestia odpowiedniego tłumienia strun, gdyż granie klangiem jest podatne na wzburzanie innych strun, co powoduje niechciany hałas.

Tapping

[caption id="attachment_92" align="alignleft" width="300"]nauka-gry-na-gitarze-basowej-dostepne-techniki-0.jpg W technice tej nie wykorzystujemy kostki[/caption]

Choć tapping jest chętnie używaną techniką wśród muzyków elektrycznych, w basie również spotkać można wielu ich zwolenników. Jako, że wspomniana metoda sama w sobie jest bardzo imponująca, stąd też gitarzystów posługujących się nią uważa się za osoby niezwykle utalentowane. Całość polega na wydobyciu dźwięku legato poprzez odpowiednie oderwanie lub naciśnięcie palca ręki, którą zwykle szarpie się struny.

Flażolety

Nauka gry na gitarze basowej może również bazować na flażoletach. Jest to nic innego, jak taki sposób wydobycia dźwięku, który odbywa się poprzez umiejętne przyłożenie palca tuż nad progiem, bez dociskania struny

Jak zatem widać, technik gry na gitarze basowej jest wiele. Z uwagi na możliwość ich swobodnego łączenia, wygrywana muzyka może mieć szalenie oryginalny charakter. Najważniejsza jest jednak cierpliwość i uparte dążenie do wyznaczonego celu, a nauka gry na gitarze będzie prostsza niż nam się wydawało.