Street Art to współczesna forma sztuki, którego podłożem nie jest płótno, a mury i ściany w przestrzeni miejskiej. Czy taka forma sztuki to nadal malarstwo współczesne? Oczywiście, ze tak. Artyzm na przestrzeni wieków ulegał zmianom, a Street Art jest przede wszystkim sztuką zaangażowaną społecznie.

Co to jest Street Art?

banksyNie brakuje osób, które Street Art określają mianem wandalizmu. Być może sztuka ta mylona jest ze zwykłymi napisami na murach, którym daleko jest do graffiti i jeszcze dalej do sztuki ulicy. Malarstwo współczesne tego typu wiąże się z dyskursem społecznym, mocno zaangażowanym w sprawy codzienne i dyskusyjne publicznie. To też nowa forma sztuki, która ma ożywić szarą, zastaną przestrzeń miejską kolorowymi i krzyczącymi z murów obrazami. Coraz częściej deweloperzy decydują się na umieszczanie tego typu wizerunków na murach bloków, gdyż te bardzo ocieplają wizerunek i stylistykę budynków. Street art to rodzaj malarstwa współczesnego, który tworzony jest przez młodych, niezależnych twórców, którzy w ten sposób chcą wyrazić się artystycznie. Za prekursora tego gatunku uważa się Jean-Michel Basquiat, który tworzył w Ameryce w latach 90-tych. Niewątpliwie jednak najsławniejszym nazwiskiem jest Banksy.

Kim jest Banksy?

Tego tak naprawdę nie wiadomo. Artysta ukrywa swoją tożsamość, tworząc tym samym wokół swojej postaci tajemniczą aurę, co tylko podsyca kontrowersje. To brytyjski artysta, którego prace można już obserwować na całym świecie. Jego twórczości poświęcony został film „Wejście przez sklep z pamiątkami”, w którym malarstwo współczesne w jego wykonaniu pełni istotna rolę. Banksy w swojej twórczości nawiązuje do polityki i spraw społecznych, czyni to w trafny, ale przy tym humorystyczny sposób. Jego prace stały się tak sławne, że zgłaszano przypadki usuwania całych fragmentów murów z jego grafikami.

Street Art w Polsce

Mało osób wie, że Polscy twórcy Street Artu są w światowej czołówce. Etam Cru, Pive, Someart Vlep, czy m-city to polscy artyści, którzy tworzą nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Ich prace zdobią mury w Londynie, czy Los Angeles. Malarstwo współczesne takiego typu jest prawdziwą atrakcją turystyczną, która przyciąga wielu odwiedzających. W sposób pozytywny dzięki nim zmieniła się także przestrzeń miejska, czego przykładem jest na przykład mural przy poznańskim rondzie Śródka. Dziwnym jest więc, że taki typ artystycznej ekspresji ktoś jeszcze nazywa wandalizmem, bo końcowy efekt prac malarzy jest piękny i zdobiący miejską przestrzeń.