chłopiec w czerwonej czapceTak zwana czapka gazeciarza ("gazeciarza" w sensie ikonicznego chłopca sprzedającego gazety na ulicy) to płaska czapka, przypominająca nieco beret lub kaszkiet. Różni się jednak od nich nieznacznie w swojej budowie, posiada bowiem charakterystyczny "guziczek" na czubku i ma nieco większą objętość. Poza tym wyglądają jak pozostałe, wspomniane wyżej czapki dla chłopców - posiadają zaokrąglone dno oraz umieszczony z przodu niewielki, utwardzony daszek. Jako że krój tej czapeczki był niezwykle popularny na zachodzie, głównie w krajach anglosaskich (swego czasu biegali tam w nich dosłownie wszyscy chłopcy), zdobył więc sobie całe mnóstwo najróżniejszych nazw. U nas jednak znany jest głównie po prostu jako rodzaj kaszkietu, chociaż z drugiej strony stylu tego nie da się pomylić z resztą męskich beretów. Głównie przez jego charakterystyczny wygląd, który w połączeniu z "głośną promocją" zapadł ludziom w pamięć na całe lata. O co chodzi z tą głośną promocją? Oczywiście o chłopców wydzierających się na ulicy, próbujących sprzedać kolejną gazetę pełną gorących nowin. Po prostu ciężko było ich nie zauważyć.

Czy tylko gazeciarze nosili te czapki?

Styl ten był bardzo popularny w zachodniej Europie i Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, cieszył się powodzeniem zarówno wśród chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Jak sama nazwa wskazuje, obecnie kojarzy się z chłopcami z gazet, chociaż jest to swojego rodzaju nieporozumienie. To prawda, że wielu pracowników sprzedających gazety i nosiło tego rodzaju płaskie czapki dla chłopców. Ten styl nie był jednak noszony tylko i wyłącznie przez nich. Czapki te były szczególnie popularne wśród pracujących "niższych" klas, niezależnie od ich wieku (w tamtych czasach pracujące dzieci były czymś zupełnie normalnym). Wiele fotografii tego okresu pokazuje, że czapki te noszone są nie tylko przez gazeciarzy, ale także przez dokerów, hutników, stoczniowców, sprzedawców, rolników, żebraków (takich jak Oliver Twist), bandytów, rzemieślników i wielu innych. Jest to również dobrze potwierdzone w powieściach i filmach z tego okresu i tuż po nim. Podczas gdy tego rodzaju czapki dla chłopców były noszone przez niższe klasy właściwie na co dzień, "górne" klasy społeczne używały ich głównie podczas spędzania wolnego czasu - można w nich było zobaczyć bogatych sportowców, kierowców czy też golfistów.

Odrodzenie czapeczki

Chociaż tradycyjnie czapka gazeciarza to rodzaj czapki dla chłopców, to ostatnio powróciła do mody w zupełnie nowej roli - mniej więcej od początku lat 2000, stała się popularna w domach mody oraz wśród ich zamożnych klientek.