Podczas wychowania dziecka spotykamy się z kolejnymi etapami i zadaniami do wykonania - dziecko uczy się chodzić, mówić, przestawia się z pieluchy na nocnik i tak dalej. Jednym z ważnych dla malucha momentów jest nauka jazdy na rowerze. Niestety, dzieci często mają problem z utrzymaniem równowagi, zniechęcają się albo nie chcą zrezygnować w dalszej już nauce z bocznych kółek. Jak więc rozpocząć przygodę dziecka z rowerem? Idealnym rozwiązaniem będzie rowerek biegowy.

Czym jest rowerek biegowy?

Rowerek biegowy jest alternatywą dla modeli z bocznymi kółkami, ale także sposobem na przyspieszenie nauki jazdy na rowerze. Jest on pozbawiony pedałów, a dziecko jeździ na nim odpychając się stopami od podłoża. Jazdę na rowerku biegowym można wprowadzić już w osiemnastym miesiącu życia dziecka. Na początku będzie ono raczej “chodziło”, ale gdy tylko nabierze wprawy, na pewno przyspieszy.

Jak dobrać rowerek biegowy?

rowerek biegowyPrzede wszystkim warto zapamiętać, że nie powinno kupować się rowerku biegowego na wyrost, licząc na to, że dziecko korzystać będzie z niego przez lata. Dziecko dwuletnie i na przykład czteroletnie powinny używać zupełnie innych rowerków. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować wysokość siodełka do wzrostu naszego maluszka. Jeśli opuścimy siodełko najniżej jak się da, a stopy dziecka w całości będą dotykać powierzchni (czyli nie jedynie paluszkami), to rozmiar rowerku biegowego powinien być odpowiedni. Najlepiej poprosić pracownika sklepu o pomoc w wyborze odpowiedniego rozmiaru. Pamiętajmy także, wy zastanowić się nad wyborem tworzywa, z którego rowerek jest wykonany - im mniejsze i młodsze dziecko, tym powinien być on lżejszy. Mniej ważą rowerki wykonane z drewna niż te z metalu.

Różne modele rowerków biegowych oferują także szereg innych usprawnień, wśród których znajdują się blokowane kierownice lub koła czy podstawki na nogi. Jednak zanim się na nie zdecydujemy, warto sprawdzić, czy są nam one w ogóle potrzebne. Rozwiązania te bowiem mają swoje plusy i minusy.

Plusy rowerku

Rowerek biegowy posiada wiele zalet. Po pierwsze zachęca on Twoje dziecko do aktywności na świeżym powietrzu. Tym, o czym wspomina się najczęściej, jest nauka równowagi i koordynacji ruchowej. Jeśli już przy koordynacji jesteśmy - wybierając rodzaj hamulca pamiętaj, że dziecku o wiele łatwiej będzie hamować nóżkami, niż hamulcem ręcznym - przynajmniej na początku. Dodatkowo rowerek biegowy aktywizuje do pracy cały szereg mięśni. Ale jazda wspomaga nie tylko rozwój fizyczny, ale także psychiczny dziecka. Uczy go koncentracji i orientacji przestrzennej. I oczywiście nie zapominajmy, że nauka jazdy na rowerku biegowym pozwoli Twojemu dziecku na łatwiejsze i płynniejsze przejście do jazdy na rowerze tradycyjnym, rezygnując tym samym z wykorzystywania kółek bocznych. Ale pamiętajmy, że nie ważne, czy nasze dziecko jeździ na rowerku biegowym, z bocznymi kółkami, czy tradycyjnym - kask zawsze powinien znaleźć się na jego głowie!