Uważana za jedną z najbardziej wytrzymałych patelnia żeliwna posłuży nam przez długie lata. Odporna jest na wysokie temperatury, dzięki czemu idealna jest do przygotowywania w niej potraw jednogarnkowych. Użytkowanie tego rodzaju naczynia wiąże się jednak z pewnymi zasadami. W wypadku naczyń żeliwnych istotna jest ich konserwacja.

Jakość i wytrzymałość żeliwa

patelnia żeliwna

Żeliwo to szlachetny materiał – ciężki, ale niezwykle wytrzymały, odporny na zarysowania i korozję. Patelnia żeliwna z tego powodu posłuży na wiele, wiele lat, a jej użytkowanie będzie prawdziwą przyjemnością i pozwoli na eksperymenty kulinarne. Można powiedzieć, że patelnia, która jest dostępna na stronie http://www.portform.pl/pol_m_Gotowanie_Patelnie-zeliwne-1983.html tego rodzaju niemal nigdy nie ulega zniszczeniu chyba, że jest skrajnie źle użytkowana. Trzeba pamiętać, że patelnie żeliwną oraz każde inne naczynie tego typu, trzeba na początek zaimpregnować i poddać właściwej konserwacji.

Jak konserwować naczynia żeliwne?

Garnek, brytfanna, czy patelnia żeliwna wymaga impregnacji, jeśli już tak owej nie ma. Niezaimpregnowana patelnia to taka, która ma matową, nierówną powłokę. Przed pierwszym użyciem patelnie żeliwną najpierw na sucho wycieramy solą kuchenną, która za pomocą szczotki wcieramy w naczynie. W ten sposób na jeszcze nieużywanej, nowej patelni pozbywamy się kurzu i opiłków, które mogły pozostać jeszcze po jej wytworzeniu. Taka czynność powinna trwać kilka minut. Następnie sól wysypujemy, a patelnie lub inne naczynie żeliwne płuczemy ciepłą wodą. Patelnia żeliwna następnie powinna zostać posmarowana warstwą oleju roślinnego rafinowanego. Następnie nagrzewamy piekarnik do 230°C i wkładamy do niego do góry dniem patelnie żeliwną. Pozostawiamy ją tam 30-40 min i czekamy aż ostygnie. Potem czynność należy ponowić. W ten sposób możemy samodzielnie zaimpregnować patelnię żeliwną. Co ważne – nigdy nie stawiamy na gazie czy ogniu patelni lub innego naczynia żeliwnego bez uprzedniego nałożenia na nie oleju. Naczynie to nie może być podgrzewane na „sucho”, bo istnieje ryzyko spękania i powstawania wpukleń. Oczywiście nie w każdym wypadku, gdy kupujemy patelnie żeliwną musimy dokonywać tych czynności. Naczynia żeliwne emaliowane albo już pokryte nieprzywieralne powłoką nie wymagają takich działań. Nadal jednak trzeba pamiętać o ich bezpiecznym użytkowaniu i nie smażeniu w nich nic bez oleju. Należy także pamiętać, iż patelnia żeliwna nie może być myta w zmywarce. Do czyszczenia jej należy użyć delikatnych środków.