Dlaczego musisz dbać o mleczaki dziecka


Higiena zębów mlecznych jest równie ważna, jak zębów stałych. Niektórzy rodzice są przekonani, że mleczaki nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ i tak w pewnym okresie życia będą zastąpione „dorosłymi” egzemplarzami.

Trzeba jednak wiedzieć, że stan pierwszego kompletu uzębienia będzie miał wpływ na zdrowie następnego. Jeżeli mleczaki są zakażone próchnicą, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia stałych zębów już w pierwszych chwilach po wyrznięciu. W ekstremalnych przypadkach może dochodzić nawet do zakażenia jeszcze wtedy, gdy zęby tkwią w szczęce. Powszechnie wiadomo również, że rozwijająca się w zębach próchnica może powodować infekcje organów wewnętrznych, w tym ciężkie choroby serca. Zachęcanie dziecka do dbania o higienę jamy ustnej ma kolosalne znaczenie dla jego zdrowia.

Systematyczność szczotkowania
Najważniejszą rolę spełnia regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Małe ząbki potrafią pojawić się już w czwartym miesiącu życia, kiedy dziecko nawet nie umie jeszcze pewnie chwytać. Szczotkowanie zębów jest zatem obowiązkiem rodziców od samego początku. Dbanie o wychodzące mleczaki ułatwi silikonowa szczoteczka, którą można założyć na palec. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad naciskiem szczoteczki i jej torem poruszania. Z biegiem czasu możesz wprowadzać normalne szczoteczki z włosiem, zaczynając od najmniejszych rozmiarów.

Pasta do zębów
W pierwszych miesiącach życia pasta do zębów nie jest w ogóle wskazana. W tym wieku maluchy nie potrafią jeszcze wypluwać, dlatego zamiast pasty możesz użyć zwykłej wody mineralnej lub źródlanej. Polecany jest również napar z rumianku, który wykazuje właściwości antyseptyczne oraz przyspiesza gojenie ran. Pastę do zębów wprowadzamy dopiero po pierwszym roku życia, jednak musi być to produkt przeznaczony dla tego wieku, czyli nieposiadający w swoim składzie fluoru. Fluor jest niezbędny do ochrony zębów i wzmacnia szkliwo, jednak sam w sobie jest toksyczny, dlatego nie może trafiać do dalszych partii układu pokarmowego. Pasty zawierające fluor (w małych ilościach) wprowadź dopiero wtedy, kiedy dziecko pozbędzie się odruchu przełykania w trakcie mycia i będzie umiało płukać usta po myciu. Rekomendowany wiek to ok. 3 lata, ale każde dziecko uczy się tego indywidualnie.

Wymieniaj szczoteczkę
Bardzo ważna jest systematyczna wymiana szczoteczki i jej regularne odkażanie. Zazwyczaj wymienia się ją co kwartał, jednak w przypadku maluchów, które często chorują poleca się wymianę po każdej przebytej infekcji, zwłaszcza bakteryjnej. Jeżeli u Twojej pociechy zdiagnozowano poważne zakażenie (np. gronkowcem złocistym), pamiętaj o wyrzuceniu szczoteczki po przebytym leczeniu, a w jego trakcie polewaj ją wrzątkiem po każdym myciu.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

 

 1. mammbla
  12 czerwca 2017 o 23:15

  Mojemu synkowi wyszły mleczaki z ubytkami szkliwa i wdała się próchnica już w pierwszym roku życia. Wtedy nie wiedziałam, że jest coś takiego jak szczoteczki silikonowe. Gdybym tylko mogła cofnąć czas i trafić na taki artykuł…

 2. matkapolka89
  19 czerwca 2017 o 12:21

  O zęby mojego dziecka dbam od baardzo dawna, zaczęłam oswajanie, kiedy było ich brak, a po wyjściu pierwszego ząbka regularnie je myjemy 🙂

 3. nieperfekcyjnie.pl
  25 czerwca 2017 o 15:29

  Bardzo dbam o zęby swojego synka, więc codziennie jest mycie zębów, a do tego picie wody i niejedzenie słodyczy. Uważam, że na to ma jeszcze czas. 🙂

 4. Świat Mamy w ciąży
  27 czerwca 2017 o 14:41

  Racja warto dbać o mleczaki poki czas 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*