W Polsce istnieje obowiązek kompleksowych badań dziecka na kilku etapach jego rozwoju. Badania te noszą nazwę bilansów. Pierwszym bilansem po okresie niemowlęcym jest bilans zdrowia dwulatka. Dziecko dwuletnie jest już na tyle duże, by dało się u niego wykryć pewne wady rozwojowe, niewidoczne po urodzeniu. To pozwala na szybkie przeciwdziałanie ich dalszemu rozwojowi, co jest niezwykle istotne na tym etapie – później może być już za późno.

Kiedy udać się na bilans zdrowia dwulatka?

bilans zdrowia dwulatkaData drugich urodzin dziecka jest datą umowną, nie musimy jej ściśle przestrzegać i rezerwować wizyty w przychodzi dokładnie na ten dzień. Wystarczy jeśli wybierzemy się do lekarza w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od momentu kiedy skończy dwa lata. Lepiej jest jednak nie zostawiać wizyty na ostatni moment, bo sytuacje losowe mogą sprawić, że się ona opóźni. Często wizyta ta zostanie umówiona już podczas ostatniego z obowiązkowych szczepień.

O co zapyta lekarz podczas bilansu dwulatka?

Przed udaniem się z dzieckiem na bilans zdrowia dwulatka warto przygotować się na pytania, które może zadać lekarz. Prawdopodobnie sprawdzi on, czy dziecko mówi, jak dużo, jak składa zdania. Będzie chciał wiedzieć także, jak reaguje na polecenia, na ile jest samodzielny z jedzeniem, sygnalizowaniem potrzeb fizjologicznych, czy zakładaniem ubrań. Być może zapyta także o dietę dziecka, o to co najczęściej jest mu podawane, a także o sposób, w jaki dziecko się bawi. Odnotowane zostaną jego choroby i pobyty w szpitalach. W wywiadzie powinno znaleźć się także miejsce na wszelkie uwagi od rodziców, na wymianę opinii o niepokojących czy dziwnych zachowaniach dziecka.

Jakie dokładnie badania są wykonywane?

Podczas bilansu lekarz nie tylko przepyta rodziców, ale także zbada samo dziecko. Sprawdzi on między innymi jego wagę i wzrost, żeby porównać je z normami dla jego wieku, przyjrzy się także budowie ciała, sprawdzi czy postawa jest prawidłowa, jak wygląda klatka piersiowa i kolana. Oprócz tego skontroluje jego wzrok, żeby wykryć czy nie ma zeza, oraz słuch, czy nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości w ich rozwoju. Sprawdzona zostanie także jama ustna, ogólny stan zębów i ich ilość. Można spodziewać się także osłuchania płuc, badania węzłów chłonnych, brzucha. Lekarz może również skontrolować, czy przeprowadzono wcześniej wszystkie niezbędne szczepienia.

Na bilans zdrowia dwulatka należy zabrać koniecznie książeczkę zdrowia dziecka i zadbać o to, by zapisano w niej wszystkie wyniki badań. Jest tam na to przeznaczona specjalna strona.

A jeżeli chcecie więcej poczytać o bilansie zdrowia dwulatka, odwiedźcie blog na młodych rodziców JestemMama.pl