Decydując się na adoptowanie zwierzaka ze schroniska często zastanawiamy się nad rzeczami dość niepotrzebnymi, rozpatrując idealny kolor smyczy czy transportera, a zapominamy o kwestiach najistotniejszych. Do takich istotnych spraw należy m.in. wiek kota, którego chcemy adoptować ze schroniska. Wbrew pozorom nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest przygarnięcie małego kociaka.

Dla wielu osób oczywistym wyborem jest adopcja kota w jak najmłodszym wieku. Według wielu kot nieco starszych już nie przystosuje się do naszych zasad, nie będzie chciał pozostawać tylko w domu, jeśli nie chcemy go wypuszczać, albo będzie miał szkodliwe dla nas nawyki. Tymczasem wszystkie te sprawy to tak naprawdę mity wynikające z braku znajomości kociej psychiki i zwyczajnych plotek oraz stereotypów zakorzenionych w świadomości społeczeństwa. adopcja kota

Kocięta? Najlepiej dwa!

Niewiele osób wie, że adopcja kota w młodym wieku może być problematyczna z kilku powodów. Po pierwsze, bardzo młode kocię często nie jest wychowywane przez matkę w dostatecznie intensywny sposób albo przez odpowiednio długi czas. To sprawia, ze może wykazywać problemy socjalne i nieprawidłowe zachowania tak w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Jeśli z jakiegoś powodu w grę wchodzi jedynie adopcja kota bardzo młodego, powinniśmy – dla dobra swojego, ale przede wszystkim dobra kota – zdecydować się na przygarnięcie dwóch kotów w podobnym wieku, najlepiej takich, które się znają. W ten sposób mamy gwarancję, że zwierzaki się dogadają, szybciej zaaklimatyzują, a przy okazji wzajemnie będą uczyć się właściwych zachowań. Pozwoli to też ocalić meble od zniszczenia – koty w swoim towarzystwie zajmą się zabawą.

Dorosły czy starszy?

Dla większości osób najlepszym rozwiązaniem będzie adopcja kota dorosłego, który ma własny charakter i preferencje. W ten sposób dobierzemy np. kota niewychodzącego, lubiącego towarzystwo człowieka i dobrego do domu z dziećmi – albo odwrotnie. Radą służyć będą opiekunowie kotów w schronisku czy fundacji. Z kolei adopcja kota starszego jest często dla niego jedyną szansą na dożycie swoich dni w godnych warunkach, zwłaszcza w przypadku kotów schroniskowych. Warto jednak pamiętać, że taki kot może zarówno żyć w niezłej kondycji jeszcze kilka lat, jak i szybko odejść, a wcześniej niezbędne bywa jego leczenie.