5 faktów o witaminie D

Witamina D jest nazywana witaminą słońca, ponieważ promienie słoneczne są niezbędne do jej syntezy w ludzkim organizmie. Jej niedobór jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które przecież stale się rozwijają.

Witamina D odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo fosforanowej, a zatem odgrywa istotną rolę w tworzeniu i utwardzaniu kości oraz zębów. To jednak nie koniec jej zadań:

  • witamina D wpływa na poprawne funkcjonowanie naszych mięśni,
  • wspiera komórki odpornościowe,
  • w pewnym stopniu czuwa nad podziałami komórek i je usprawnia.

Jak widać jej „praca” jest dość rozległa, dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety o odpowiednie suplementy. Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie D?

Zrezygnuj czasem z filtrów
Synteza witaminy D w naszym organizmie jest możliwa dzięki promieniom słonecznym, a zatem kremy z silnymi filtrami przyczyniają się do zmniejszenia jej ilości w naszym ciele. Jednocześnie dzieci nie mogą przebywać na pełnym słońcu bez odpowiedniej ochrony. Jak pogodzić te dwie rzeczy? Od czasu do czasu zrezygnuj ze stosowania kremów i pozwól dziecku na swobodną zabawę w skąpym ubranku, ale w cieniu drzew, gdzie nie będzie narażone na promieniowanie, a jednocześnie otrzyma wystarczającą dawkę słońca do syntezy witaminy.

Niezbędna suplementacja
Suplementacja witaminą D jest bardzo potrzebna, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, kiedy to trudno jest o słoneczną pogodę. Warto sięgać po takie preparaty, jednak dawka witaminy musi być dostosowana do ciężaru i wieku dziecka.

Niedobór a obniżony nastrój
Zbyt mała ilość witaminy D w organizmie wpływa na wahania nastroju. Dzieje się tak, ponieważ bierze ona również udział w syntezie serotoniny – hormonu odpowiadającego za dobre samopoczucie.

Niedobór a choroby
Brak tej cennej witaminy prowadzi do krzywicy oraz osteomalacji- kości dziecka mogą stać się miękkie i podatne na uszkodzenia oraz zwyrodnienia.

Odpowiednia dieta
Witaminę można w pewnym stopniu uzupełnić za pomocą diety. Produkty, które ją zawierają to:

  1 komentarz dotyczący “5 faktów o witaminie D

  1. elka86
    11 kwietnia 2017 o 01:51

    moja córka ma 8 miesięcy i miała robione badania na poziom witaminy D, bo była niespokojna w nocy. Okazało się, że ma niedobór, dlatego pediatra zalecił suplementację. Teraz jest ok, mała śpi normalnie, niedługo lato, więc będziemy wystawiać się na słońce. Jak wasz maluch też płacze i nie śpi to sprawdźcie poziom wit D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*